„Lekcja martwego języka”, reż. Janusz Majewski

„Lekcja martwego języka”, reż. Janusz Majewski

„Lekcja martwego języka”, reż. Janusz Majewski, 96 min, 1979, Polska


Jesień 1918 roku. Porucznik Alfred Kiekieritz po opuszczeniu wojskowego lazaretu  trafia jako komendant do galicyjskiego miasteczka Turka. Chory na gruźlicę esteta, świadomy zbliżającej się śmierci, obsesyjnie myśląc i rozmawiając  o niej, stara się nadać gasnącemu życiu sens, m.in. kolekcjonując piękne przedmioty.


Znakomita adaptacja powieści Andrzeja Kuśniewicza. Jeden z najlepszych (i ulubionych) filmów w dorobku Janusza Majewskiego i kolejny w jego twórczości obraz ginącego świata. Opowieść o śmierci, jej rozmaitych przejawach – jednostkowej i (symbolizowanej przez I wojnę światową) masowej, umieraniu człowieka i odchodzeniu c.k. epoki. Jeden z najpiękniejszych w polskim kinie obrazów Galicji, podkreślający jej oniryczne piękno (doskonałe zdjęcia Zygmunta Samosiuka) i wielojęzyczność, łącznie z służącym za tytułową metaforę językiem kabały.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej