„Spokój”, reż. Krzysztof Kieślowski | Kino Polskie od Nowa #10 — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

„Spokój”, reż. Krzysztof Kieślowski | Kino Polskie od Nowa #10

W cyklu „Kino polskie od nowa” zapraszamy na pokaz filmu „Spokój” Krzysztofa Kieślowskiego, a po nim na spotkanie z operatorem Jackiem Petryckim, drugim reżyserem Krzysztofem Wierzbickim i scenografem Rafałem Waltenbergerem

Zapis spotkania zostanie umieszczony na Ninatece.

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz rejestracyjny udostępniony na końcu tego artykułu.


Program

godz. 18.00 „Spokój”, reż. Krzysztof Kieślowski, 82 min, 1976/1980, Polska

Bohaterem „Spokoju – być może najważniejszego filmu Krzysztofa Kieślowskiego nakręconego w Polsce Ludowej – jest Antoni Gralak, robotnik z kryminalną przeszłością, rewelacyjnie grany przez Jerzego Stuhra. Po wyjściu z więzienia Gralak chce ułożyć sobie życie. Jego marzeniem jest znalezienie pracy i założenie rodziny. Bohaterowi sprzyja kierownik budowy Jerzego Treli, stopniowo wciągający go w grę, jaką prowadzi wobec podwładnych. Szczery i nieco naiwny Gralak reaguje zbyt późno, ale jego protest wybrzmiewa z dużą siłą. Na tyle dużą, że cenzura zatrzymała film na cztery lata, a jego premiera odbyła się na telewizyjnym ekranie dopiero 19 września 1980, już po sierpniowych strajkach i podpisaniu słynnych porozumień.


Reżyser pokazał brak perspektyw i bardzo skromne warunki życia, jakie socjalizm stworzył klasie robotniczej. Ludzie, którzy mieli być podmiotem ustroju, są tu w dodatku oszukiwani przez władzę, nawet tę najbliższą, dobrze im znaną. Charakter zdjęć Jacka Petryckiego, naśladujące rzeczywisty sposób komunikacji dialogi autorstwa reżysera i głównego aktora, scenografia Rafała Waltenbergera prezentująca realia egzystencji bohaterów, to niezaprzeczalne walory obrazu, zdobywającego nas prawdą paradokumentalnej narracji. To moralny niepokój wyprzedzający ten nurt w polskim kinie, a może go inicjujący? Film uhonorowano Nagrodą Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1981 roku.


godz. 19.30 Spotkanie z twórcami filmu


Po pokazie zapraszamy na rozmowę Michała Dondzika z twórcami filmu.


Jacek Petrycki – współautor filmu, wybitny operator, reżyser i scenarzysta, autor zdjęć do „Amatora” i „Bez końca” Krzysztofa Kieślowskiego, „Robotników ‘80” Andrzeja Chodakowskiego i Andrzeja Zajączkowskiego, „Przesłuchania” Ryszarda Bugajskiego oraz „Gorączki” i „Kobiety samotnej” Agnieszki Holland, a także wielu innych obrazów. Pracował także z takimi reżyserami jak Marcel Łoziński, Tomasz Zygadło, Andrzej Titkow, Antoni Krauze. Zdobywca wielu nagród.


Krzysztof Wierzbicki – reżyser filmów dokumentalnych, związany z WFDiF, wielokrotnie nagradzany na festiwalach. Współpracownik Krzysztofa Kieślowskiego przy „Amatorze”, „Bliźnie” i „Spokoju”.


Rafał Waltenberger – scenograf filmowy, współtwórca takich obrazów jak „Spokój”, „Amator”, „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego. Laureat nagrody za scenografię filmu „Cudownie ocalony” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2004) i laureat Orła za scenografię filmu „Twój Vincent” (2018).

Limit miejsc został wyczerpany

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej