„Ga, ga. Chwała bohaterom”, reż. Piotr Szulkin | Kino polskie od nowa

„Ga, ga. Chwała bohaterom”, reż. Piotr Szulkin

W ramach cyklu „Kino polskie od nowa”, zapraszamy na pokaz filmu „Ga, ga. Chwała bohaterom” w reż. Piotra Szulkina i spotkanie z współtwórcami, Katarzyną Figurą i Danielem Olbrychskim, które poprowadzi Michał Dondzik.


Pokaz odbędzie się 20 czerwca o godz. 18 w sali Ziemia Obiecana przy Wałbrzyskiej 3.


Zapis dyskusji zostanie umieszczony na Ninatece.


Program


godz. 18.00,Ga, ga. Chwała bohaterom” reż. Piotr Szulkin, 84 min, 1986, Polska


Jedna z części tetralogii Piotra Szulkina, na którą składają się także filmy: „Golem”, „O-bi, o-ba” i „Wojna światów”. Akcja tego obrazu rozgrywa się w XXI wieku na planecie Australia-458. Bohater filmu (Daniel Olbrychski) jest skazańcem, wysłanym karnie na tę planetę z Ziemi, gdzie panuje brutalna przemoc. Na nowej planecie jest podobnie, ale przemoc maskowana jest przez serwilizm, jaki okazuje się tu przysyłanym z Ziemi „bohaterom”. Film, utrzymany w konwencji futurologicznej utopii, podobnie jak cała tetralogia, jest oceną schyłkowej fazy socjalizmu – zarówno jego propozycji ideowej, jak i porządku rzeczywistości, jaki wytworzył. Scenografia obrazu jest dziełem Haliny Dobrowolskiej, zdjęcia – Edwarda Kłosińskiego.


Film dostał nagrodę za montaż (dla Elżbiety Kurkowskiej) na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku (1986) i nagrodę Jury na Festiwalu Filmowym w Strasburgu (1987).


godz. 19.25 Spotkanie z aktorami Katarzyną Figurą i Danielem Olbrychskim


Katarzyna Figura – aktorka filmowa i teatralna, związana z Teatrem Wybrzeże. Rozpoczęła karierę rolami w filmach Piotra Szulkina („Ga, ga. Chwała bohaterom”), Radosława Piwowarskiego („Pociąg do Hollywood”) i Juliusza Machulskiego („Kingsajz”). W pierwszej połowie lat 90. grała w obrazach amerykańskich i francuskich, po powrocie do Polski zagrała komediową rolę Ryszardy Siarzewskiej w filmach „Kiler” (1997) i „Kilerów 2-óch” (1998). Dwukrotna laureatka „Złotych Lwów” dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za role w filmach „Ajlawiu” Marka Koterskiego (1999) i „Ubu król” Piotra Szulkina (2004), laureatka Polskiej Nagrody Filmowej (2003) za główną rolę w filmie „Żurek” i Grand Prix 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych (2020) za rolę tytułową w tragedii „Ferda” Jeana Racine’a w spektaklu Grzegorza Wiśniewskiego (Teatr Wybrzeże).


Daniel Olbrychski –
wybitny aktor, stworzył 180 ról filmowych i telewizyjnych. Grał w obrazach Janusza Morgensterna, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Hoffmana i Andrzeja Wajdy. Takie kreacje jak Azja Tuhajbejowicz czy Andrzej Kmicic, stworzone u Hoffmana, czy w „Brzezinie”, „Krajobrazie po bitwie”, „Weselu”, „Ziemi obiecanej” i „Pannach z Wilka” u Wajdy – to wybitne osiągnięcia aktorskie, kamienie milowe w historii polskiego i światowego kina.


Wstęp

Wstęp bezpłatny. Rejestracja na to wydarzenie została zakończona.


Osobom, które się nie zarejestrowały, udostępnimy niewielką liczbę wejściówek na miejscu, bezpośrednio przed startem wydarzenia.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej