„Magnat”, reż. Filip Bajon | Kino polskie od nowa #14 — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

„Magnat”, reż. Filip Bajon | Kino polskie od nowa #14

W ramach cyklu „Kino polskie od nowa”, zapraszamy na pokaz filmu „Magnat” w reż. Filipa Bajona, a po nim na spotkanie z reżyserem i twórcami, które poprowadzi Michał Dondzik.


Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz. Dla osób, które nie zarejestrowały się, udostępnimy niewielką liczbę wejściówek na miejscu, bezpośrednio przed startem wydarzenia.


Zapis dyskusji zostanie umieszczony na Ninatece.


Program


godz. 18.00 „Magnat”, reż. Filip Bajon, 171 min, 1987, Polska


Wielki fresk Filipa Bajona poświęcony historii książęcego rodu von Teussów, osadzonego na Śląsku, przedstawiony na tle niełatwych polsko-niemieckich relacji pierwszej połowy XX wieku, gdy dochodzą do głosu kwestie utworzenia Królestwa Polskiego, powstań śląskich i rodzącego się w Niemczech faszyzmu, brutalnie wkraczającego w rodzinną historię. Film portretujący specyfikę, obyczaj i stan posiadania rodu, sprawy zarządzanej przez księcia kopalni i skomplikowane relacje rodzinne, z fantastycznymi rolami Jana Nowickiego, Bogusława Lindy, Olgierda Łukaszewicza, Jerzego Bińczyckiego, Jana Englerta i Grażyny Szapołowskiej. Nieoczywisty przebieg opowieści, jej malowniczość i epicki oddech, uzyskane dzięki zdjęciom Piotra Sobocińskiego, znakomite portrety bohaterów oraz błyskotliwość filmowych i scenariuszowych rozwiązań powodują, że to być może najlepszy film reżysera, który po latach nakręcił konkurencyjnego „Kamerdynera”, portretującego historię innego książęcego rodu, osadzonego na Kaszubach.


Film został doceniony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Nagrodą Specjalną Jury i Nagrodą za rolę męską dla Bogusława Lindy, a także Nagrodą Szefa Kinematografii za twórczość filmową dla reżysera Filipa Bajona i operatora Piotra Sobocińskiego.


godz. 21.00 Spotkanie z reżyserem i twórcami filmu


Filip Bajon – reżyser „Magnata”, „Kamerdynera”, „Arii dla atlety”, „Wizji lokalnej „1901”, „Limuzyny Daimler-Benz”, „Wahadełka” i wielu innych wysoko cenionych filmów. Prozaik, scenarzysta i reżyser teatralny. Profesor sztuk filmowych, dyrektor Studia Filmowego „Kadr”. Członek Gildii Reżyserów Polskich.


Grażyna Szapołowska – odtwórczyni Marisci de Bodege, którą zagrała śpiewająco, co znalazło potwierdzenie w 2011 roku, kiedy aktorka otrzymała „Złotą Kaczkę”, przyznawaną przez pismo „Film”, w kategorii „najlepsza polska kochanka”.


Olgierd Łukaszewicz – odtwórca Franza, jednego z trzech braci von Teussów. Rola twardego i bezwzględnego bohatera przełamała typowe dla aktora emploi kruchego, delikatnego nadwrażliwca (utrwalone w tak głośnych obrazach jak „Brzezina” Wajdy czy „Lekcja martwego języka” Majewskiego).


Andrzej Kowalczyk – scenograf, wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Autor scenografii do wielu polskich filmów, w tym tak wybitnych jak „Magnat”, „Aria dla atlety”, „Wizja lokalna 1901” i „Limuzyna Daimler-Benz” Filipa Bajona, „Klucznik”, „Dreszcze”, „Ucieczka z kina Wolność” i „Weiser” Wojciecha Marczewskiego, „Nadzór” Wiesława Saniewskiego czy „O-bi, o-ba, koniec cywilizacji” Piotra Szulkina.


Wstęp


Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz. Dla osób, które nie zarejestrowały się, udostępnimy niewielką liczbę wejściówek na miejscu, bezpośrednio przed startem wydarzenia.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej