„Odwet”, reż. Tomasz Zygadło

„Odwet”, reż. Tomasz Zygadło

W ramach cyklu „Kino polskie od nowa”, zapraszamy siedziby FINA przy Wałbrzyskiej 3/5 na pokaz filmu „Odwet” w reżyserii Tomasza Zygadły. Będzie to premiera filmu po rekonstrukcji cyfrowej. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzi Michał Dondzik.


Zapis dyskusji zostanie umieszczony na Ninatece.


Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz. Dla osób, które się nie zarejestrowały, udostępnimy niewielką liczbę wejściówek na miejscu, bezpośrednio przed startem wydarzenia.


Program


godz. 18.00 „Odwet”, reż. Tomasz Zygadło, 96 min, 1983, Polska

Gorzki, ale zarazem groteskowy obraz degrengolady społecznej rozgrywa się w górskim schronisku, niczym „Spirala” Krzysztofa Zanussiego i podobnie jak tamten film pyta o sens egzystencji. Bohaterzy Leona Niemczyka i Romana Wilhelmiego, najbardziej „męskich” aktorów polskiego kina, dokonują tu bilansu swojego życia, przyznają się do fiaska, miałkości własnych poczynań i rozpaczy. Ich żony, w interpretacji Elżbiety Czyżewskiej i Ewy Wiśniewskiej, dokonują podobnych rozliczeń. Ale nie najlepiej czują się też członkinie żeńskiego chóru, przebywające w schronisku. Bohaterzy nie widzą sensu życia, powierzchownego i pozbawionego wszelkiego zakorzenienia, a Tomasz Zygadło konsekwentnie maluje czarny obraz, podszyty groteską.


Inspiracją dla reżysera był poemat „Odwet” Aleksandra Błoka oraz ballada „Świdryga i Midryga” Bolesława Leśmiana. Fascynacja poezją tych autorów widoczna jest „nie tylko w pełnej metafor warstwie stylistycznej; przenika ono głęboko do sfery filozoficznej „Odwetu”, jeśli wręcz go nie współtworzy" - napisano w jednej z recenzji. Z Leśmiana pochodzą Świdryga i Midryga, grani przez Adama Ferencego i Wojciecha Wysockiego, a inżynierzy Midroń i Świdrycki, grani przez Wilhelmiego i Niemczyka, są ich współczesnym wcieleniem.


Film dostał wyróżnienie za oryginalny pomysł reżyserski na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w 1983 roku oraz Nagrodę „Cegła” podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2022 (Niebyły FPFF).


godz. 19.40 Spotkanie z reżyserem i twórcami filmu: operatorem Jackiem Zygadłą oraz Ewą Wiśniewską, Wojciechem Wysockim i Kajetanem Frykowskim.


Jacek Zygadło – operator filmowy, autor zdjęć do „Odwetu” i „Ćmy” w reżyserii swojego brata, Tomasza Zygadły. Operator kilku spektakli telewizyjnych, wielu filmów dokumentalnych i fabularnych oraz seriali.


Ewa Wiśniewska –
gra w Teatrze Narodowym i telewizyjnych spektaklach, znakomita Eugenia w „Tangu” Jerzego Jarockiego czy Pani Z w „Boulevard Voltaire” Andrzeja Barta. Odtwórczyni głównej bohaterki w „Cudzoziemce” Ryszarda Bera, niezapomniana doktor Ewa z telewizyjnego serialu.


Wojciech Wysocki –
jako pierwszy wcielił się w Miauczyńskiego, ulubionego bohatera Marka Koterskiego, w „Życiu wewnętrznym”, za którą dostał nagrodę na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w 1987 roku, zagrał też główną rolę w „Pismaku” Wojciecha Hasa. Niezapomniany jako złamany oficer UOP, współpracujący z mafią, w serialu „Ekstradycja” Wojciecha Wójcika.


Kajetan Frykowski –
producent wykonawczy „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza i „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana, kierownik produkcji wielu polskich filmów, m.in. „Odwetu”, „Bandyty”, „Cudzoziemki” i „Życia wewnętrznego”.


Tomasz Zygadło
(1947–2011) – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta. Studiował socjologię na UW i reżyserię w PWSFTviT w Łodzi. Znany jako twórca filmów o ludziach niepogodzonych ze swoim życiem. Pierwszym jego dziełem był dokument „Szkoła podstawowa” (1971), który otrzymał kilka znaczących nagród. Pierwszym filmem fabularnym – „Rebus” (1977). Zygadło zrealizował dwadzieścia filmów dokumentalnych, kilka fabularnych i ponad dwadzieścia spektakli teatru telewizji, w tym kilka znakomitych. Reżyserował także w teatrze.


Wstęp


Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz. Dla osób, które się nie zarejestrowały, udostępnimy niewielką liczbę wejściówek na miejscu, bezpośrednio przed startem wydarzenia.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej