„Seksmisja”, reż. Juliusz Machulski | Kino polskie od nowa

„Seksmisja”, reż. Juliusz Machulski

W cyklu „Kino polskie od nowa” zapraszamy na pokaz filmu „Seksmisja” Juliusza Machulskiego, a po nim na spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem, słynnym aktorem filmu i Andrzejem Sołtysikiem, kierownikiem produkcji.


Pokaz odbędzie się w środę 21 sierpnia o godz. 18 w sali Ziemia Obiecana przy Wałbrzyskiej 3/5.


Zapis dyskusji zostanie umieszczony na Ninatece.


Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz udostępniony na końcu tego artykułu.


Program:

godz. 18.00,Seksmisja” reż. Juliusz Machulski, 116 min, 1984, Polska

Jeden z najsłynniejszych filmów mistrza polskiej komedii filmowej Juliusza Machulskiego, który odnowił ten gatunek. A zarazem jedne z najlepszych i najbardziej pamiętanych przez widzów ról Jerzego Stuhra i Olgierda Łukaszewicza, zaskakujących i świetnie sprawdzających się w komedii. Obrazy z tego filmu mamy stale w pamięci, a wiele dialogów obu bohaterów na zawsze weszło do języka.


W roku 2044 (a więc już za dwadzieścia lat!) odhibernowani zostają dwaj ostatni przedstawiciele płci męskiej, skutecznie wprowadzając chaos do idealnego świata rządzonego przez Ligę Kobiet. Dziś, gdy mija czterdziestolecie filmu, świat opanowany przez kobiety, w którym mężczyźni grają na drugim planie (choć szybko przebijają się na plan pierwszy) – jest może bliżej nas niż kiedykolwiek dotąd. Warto więc spojrzeć na film jak na fantastyczno-naukową wizję, która krytykowała świat PRL-u, a okazała się zapowiedzią tendencji zwyciężających we współczesnym świecie.


„Seksmisję” nagrodzono Srebrnymi Lwami Gdańskimi na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i „Złotą Kaczką”, nie oddaje to jednak rzeczywistego sukcesu i znaczenia filmu.


Po pokazie zapraszamy na rozmowę z Olgierdem Łukaszewiczem i Andrzejem Sołtysikiem.


Olgierd Łukaszewicz – aktor filmowy i teatralny. W jego filmowym dorobku do najważniejszych osiągnięć należą role w Brzezinie Andrzeja Wajdy (1970), Lekcji martwego języka Janusza Majewskiego (1979), Seksmisji Juliusza Machulskiego (1983), Magnacie Filipa Bajona (1986) i Generale Nilu Ryszarda Bugajskiego (2009).


Andrzej Sołtysik – kierownik produkcji wielu przebojów polskiej kinematografii, m. in. filmów Wojciecha Marczewskiego („Ucieczka z kina Wolność”), Juliusza Machulskiego („Vabank”, „Seksmisja”, „Vabank II”, „King sajz”), Filipa Bajona („Wizja lokalna 1901” i „Engagment”) i Władysława Pasikowskiego („Kroll”, „Psy”, „Psy 2.Ostatnia krew”). W latach 2008-2010 pełnił funkcję kanclerza (dyrektora administracyjnego) PWSFTviT w Łodzi, od roku 2010 jest pełnomocnikiem rektora ds. inwestycji.


Wstęp

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz.


Osobom, które się nie zarejestrowały, udostępnimy niewielką liczbę wejściówek na miejscu, bezpośrednio przed startem wydarzenia.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej