„Zmory” reż. Wojciech Marczewski

„Zmory” reż. Wojciech Marczewski

W ramach cyklu „Kino polskie od nowa”, zapraszamy na pokaz filmu „Zmory” w reż. Wojciecha Marczewskiego, a po nim na spotkanie z reżyserem i kostiumografką Ajką Tarasow, które poprowadzi Michał Dondzik.


Zapis dyskusji zostanie umieszczony na Ninatece.


Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz.


Program


godz. 18.00,
Zmory” reż. Wojciech Marczewski, 100 min, 1978, Polska

Film jest ekranowym debiutem Wojciecha Marczewskiego, który zrobił przedtem kilka mniejszych filmów. Może dlatego jest to debiut dojrzały, który ujawnił cechy stylu tego reżysera.


Film oparty został na powieści Emila Zegadłowicza o tym samym tytule. Wydana w 1935 roku wzbudziła wówczas wielkie poruszenie. Pisarzowi zarzucano zbyt śmiałe sceny erotyczne i przedstawienie w fałszywym świetle systemu oświaty w Polsce z początku XX wieku. Stało się to pretekstem do skonfiskowania drugiego wydania książki. Zadanie adaptacji wielowątkowej i autobiograficznej powieści reżyser powierzył czeskiemu scenarzyście Pavlowi Hajněmu, który napisał m.in. scenariusz do „Zaklętych rewirów” Janusza Majewskiego. Zdjęcia są dziełem Wiesława Zdorta.


Młodego bohatera, o którego dojrzewaniu opowiada film Marczewskiego, zagrał Tomasz Hudziec, nieco starszego Piotr Łysak. Film przedstawia sadystyczne stosunki panujące w prowincjonalnej szkole, niski poziom nauczania oraz przesiąknięte interesownością i zawiścią relacje międzyludzkie. Obrońcą młodego chłopaka i jedyną osobą, która go rozumie jest jego ojciec (Bronisław Pawlik), który wkrótce umiera. Chłopak nie znajduje porozumienia ze środowiskiem rówieśników czy nauczycieli, tak, jak ze specyficzną, skoncentrowaną na sobie, matką (Teresa Marczewska). Dojrzewanie jest dla niego koszmarem, życie erotyczne jawi się jako pole prymitywnej gry. Bohater wchodzi w dorosły świat z jego wykoślawionym obrazem.


„Zmory” dostały Srebrne Lwy na FPFF w Gdańsku w 1979 r., nagrodę im. Andrzeja Munka i „Złotą Kaczkę” za najlepszy debiut reżyserski, nagrodę OCJ oraz nagrodę jury ekumenicznego na MFF w San Sebastian.

godz. 19.45 Spotkanie po filmie


Po pokazie zapraszamy na rozmowę Michała Dondzika z reżyserem i kostiumografką Ajką Tarasow.


Wojciech Marczewski
– studiował historię i filozofię na Uniwersytecie Łódzkim, ukończył reżyserię na PWSFTViT w Łodzi. Pracuje jako grafik, scenarzysta oraz reżyser filmowy i telewizyjny, a także jako ceniony wykładowca. Jest autorem takich obrazów jak „Zmory”, „Dreszcze”, „Ucieczka z kina Wolność” czy telewizyjnego „Czasu zdrady”. Jego filmy opowiadają o rozmaitych opresyjnych systemach, z którymi zmagają się bohaterowie.


Irena Tarasow
– kostiumografka filmu „Zmory”, współpracowała przy reżyserii filmów Andrzeja Kondratiuka (o czym napisała wspomnienia), Janusza Zaorskiego, Andrzeja Wajdy, Witolda Leszczyńskiego, Barbary Sass.


Wstęp

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz. Dla osób, które nie zarejestrowały się, udostępnimy niewielką liczbę wejściówek bezpośrednio przed startem wydarzenia.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej