„Mroczny przedmiot pożądania”, reż. Luis Bunuel

„Mroczny przedmiot pożądania”, reż. Luis Bunuel


„Mroczny przedmiot pożądania”, reż. Luis Bunuel, 104 min, 1974, Francja, Hiszpania


Mathieu, zamożny dżentelmen w średnim wieku, wsiada do pociągu relacji Sewilla-Paryż. W pewnym momencie na peronie pojawia się piękna dziewczyna, Conchita. Mężczyzna wylewa jej na głowę wiadro wody, a następnie wyjaśnia współpasażerom przyczyny swego zachowania. Film opowiada o sadomasochistycznych relacjach między młodą kobietą i starszym mężczyzną, im bardziej on jej pragnie, tym bardziej ona go unika. Toksyczna relacja prowadzi bohaterów do tragicznego finału.


Począwszy od wersji von Sternberga z udziałem Marleny Dietrich, jest to czwarta adaptacja powieści „Kobieta i pajac” i zarazem ostatnie dzieło Luisa Bunuela. Przewrotna antologia aluzji do wcześniejszych filmów reżysera, jest obrazem obalającym mit kobiety fatalnej, eseistycznym studium destrukcyjnej miłości i uczuciowych frustracji wpisanych w oniryczną rzeczywistość. Co ciekawe, w główną bohaterkę wcieliły się dwie – zupełnie różne od siebie pod względem fizycznym – aktorki: Carole Bouquet i Angelina Molina.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej