Przegląd filmów Grzegorza Królikiewicza | Eksperymenty z formą filmową | Dzień #1 (piątek) — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

Przegląd filmów Grzegorza Królikiewicza | Eksperymenty z formą filmową | Dzień #1 (piątek)

1 GRUDNIA (piątek) EKSPERYMENTY Z FILMOWĄ FORMĄ


godz, 17.00 Sala Mała Czarna



„Mężczyźni” (1969/1989), 8 min


Film dokumentalny o młodzieńcach, którzy zostają powołani do wojska. Musztra i wyczerpujące szkolenie zamieniają ich w anonimowych, posłusznych żołnierzy. Film spotkał się z surową krytyką w Szkole Filmowej w Łodzi, Wytwórni Filmów Oświatowych oraz Naczelnym Zarządzie Kinematografii. Wydano wyrok: dwadzieścia lat na cenzorskiej „półce”.


Film Mężczyźni zostanie wyświetlony w wersji po rekonstrukcji cyfrowej.


„Wierność” (1969), 12 min


Pierwszy film dokumentalny, w którym przypomniano o kapitanie Władysławie Raginisie – obrońcy Wizny, który wraz z garstką żołnierzy stawił opór niemieckiej armii. Grzegorz Królikiewicz posłużył się metodą psychodramy, dzięki zastosowaniu której uczestnicy walk ponownie przeżywają gehennę wojny.


Film Wierność zostanie wyświetlony w wersji po digitalizacji wykonanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.


„Piosenka” (1971), 7 min


Film dokumentalny będący zestawieniem propagandowych piosenek z Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu z prawdziwym życiem żołnierzy w jednostce wojskowej. Jeden z mniej znanych filmów Grzegorza Królikiewicza, przez lata uznawany za zaginiony.


Film Piosenka zostanie wyświetlony w wersji po digitalizacji wykonanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.


„Bracia” (1971), 6 min


Bohaterami filmu są sportowcy, bracia Kubica: Mikołaj, Sylwester i Wilhelm – jedni z najlepszych polskich gimnastyków sportowych. Reżyser, w tym trwającym zaledwie sześć minut filmie, weryfikuje założenia autorskiej teorii przestrzeni poza kadrem. Zadaniem widza jest dopowiedzenie tego, co niewidoczne w kadrze.


Film zostanie wyświetlony w wersji po rekonstrukcji cyfrowej.



Spotkanie z operatorami: Jackiem Mierosławskim i Tadeuszem Rusinkiem oraz reżyserem i producentem Jackiem Raginisem-Królikiewiczem


Wstęp


Bilety do kupienia w kasie i na stronie Kina Iluzjon.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej