„Metropolis”, reż. Fritz Lang, 118 min, 1927, Niemcy
Jeden z najbardziej ikonicznych filmów w historii kina. Monumentalne dzieło science fiction Fritza Langa rozgrywające się w dystopijnej przyszłości.
Reżyser pokazuje świat podzielony na klasę bogatych przemysłowców żyjących w drapaczach chmur i biednych robotników wykonujących morderczą pracę pod ziemią. Syn sprawującego władzę w mieście Fredersena, John, poznaje Marię, kobietę z klasy robotników, która zapowiada nadejście pośrednika, mającego pogodzić zwaśnione grupy społeczne. Zrealizowany ogromnym nakładem kosztów, monumentalny film Langa nie odniósł początkowo dużego sukcesu komercyjnego i spotkał się z mieszanym przyjęciem krytyków. Wraz z upływem lat „Metropolis” stawało się jednak dziełem coraz bardziej docenianym i z czasem uzyskało status filmu kultowego.
W popkulturze można znaleźć liczne odniesienia do Langowskiej dystopii: w filmach, komiksach czy muzyce (np. w teledyskach Madonny czy Lady Gagi). Choć fabuła „Metropolis” była krytykowana za naiwność, wizualna strona dzieła do dziś robi ogromne wrażenie. Według autorów monografii „Fritz Lang” (pod red. R. Prokurat i G. Grabowskiej), „inscenizacyjny rozmach, fascynujące eksperymenty formalne są świadectwem reżyserskiej maestrii i godnego podziwu panowania nad całością tego gigantycznego przecież przedsięwzięcia”.