Program Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka skłania do refleksji nad współczesnymi wyzwaniami związanymi z prawami człowieka. Poprzez sztukę filmową organizatorzy chcą promować wartości takie jak szacunek, tolerancja i solidarność.
W ramach obchodów WTPC Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny przygotował cykl wydarzeń dla różnych grup wiekowych. Na uczestników czekają dwa moduły:
Moduł poranny – edukacyjny, skierowany do dzieci i młodzieży. Będzie to część warsztatowa, prowadzona przez trenerkę Porozumienia bez Przemocy (NVC) Magdalenę Kosicką-Leszczyńską, dedykowana młodzieży szkolnej oraz licealistom. Uczestnicy będą mogli pracować nad umiejętnościami komunikacji, empatii i rozwiązywania konfliktów w duchu współpracy i szacunku dla drugiego człowieka.
Moduł wieczorny – filmowy, skierowany do szerokiej publiczności, obejmujący projekcje filmów poruszających kluczowe tematy społeczne związane z prawami człowieka. Jego programu obejmuje różnorodne filmy, które poruszają kluczowe tematy społeczne, takie jak tożsamość, prawa człowieka, trauma i empatia, warsztaty edukacyjne oraz spotkania, pozwalające na głębsze zrozumienie poruszanych kwestii.
W programie FINA pokazany zostanie nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu w Wenecji w 2023 roku filmu „Zielona granica” (2022) – w reżyserii Agnieszki Holland, ukazującym dramatyczną rzeczywistość uchodźców próbujących przekroczyć granicę Polski i Białorusi. Dramat historyczny „Żeby nie było śladów” (2021) w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego opowiadającego historię ścigania przez władze PRL-u młodego opozycjonisty, Grzegorza Przemyka, brutalnie pobitego przez milicję, którego śmierć stała się symbolem represji lat 80. XX wieku, Następnie, zaprezentujemy nagrodzony za najlepszą reżyserię Polską Nagrodą Filmową „Orzeł” film „Silent Twins” z 2022 roku w reż. Agnieszki Smoczyńskiej, opowiadający historię dwóch sióstr bliźniaczek, które od dzieciństwa komunikują się wyłącznie ze sobą, zamknięte w własnym świecie oraz tegorocznego kandydata do Oscara, film „Pod wulkanem”, w reż. Damiana Kocura, który wnikliwie sportretował emocjonalny stan młodej, inteligenckiej rodziny z Ukrainy, którą wybuch wojny zaskakuje ostatniego dnia wakacji.
Po każdym seansie odbędą się spotkania z reżyserami: Agnieszką Holland, J.P. Matuszyńskim, Agnieszką Smoczyńską, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat poruszanych w filmach kwestii.