Zapraszamy na jubileuszową, 20. edycję Święta Niemego Kina. Łączy się ona z większym jubileuszem: 70-leciem Filmoteki Narodowej i 20. rocznicą powstania Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA)
Święto Niemego Kina odbędzie się już po raz 20. Formuła pokazów arcydzieł kina niemego ze współczesną muzyką wykonywaną na żywo, cieszy się rosnącą popularnością. Zainteresowanie wzmacnia unikatowa szansa zobaczenia filmów w pełnym blasku po restauracji cyfrowej, a muzyka to specjalnie przygotowane do pokazu nowe aranżacje, improwizacje czy wręcz prapremierowe wykonania kompozycji przygotowanych specjalnie na dany seans. Ubiegłoroczne Święto Niemego Kina przyciągnęło do Kina Iluzjon ponad 2 tys. widzów i gości. Tegoroczna edycja to pokazy filmów niemych z muzyką na żywo i artystyczne performanse. W programie znajdzie się ponad 20 pokazów filmów zarówno pełno, jak krótkometrażowych, fabuły, komedie, dokumenty.
20. Święto Niemego Kina to nie tylko szansa na zobaczenie znanych arcydzieł kina niemego, ale też odkrycia zasługujących na uwagę filmów zupełnie nie znanych polskiej publiczności. Wyzwanie przygotowanie oprawy muzycznej podejmują co roku wybitni przedstawiciele polskiej i międzynarodowej sceny reprezentujący różnorodne nurty muzyczne. Podczas 20. ŚNK scenie wystąpią m.in. BASTARDA, Hania Derej, T’ien Lai i kIRk.
Jak mówi Tomasz Kolankiewicz, dyrektor FINA:
Na festiwalu prezentujemy szerokie spektrum kina niemego: od żelaznego kanonu po mniej znane, często nigdy w Polsce nie prezentowane, filmy z całego świata. Od krótkich filmów industrialnych po pierwsze pełnometrażowe fabularne filmy fantastycznonaukowe. Wszystko to w towarzystwie granych na żywo nowych aranżacji muzycznych w wykonaniu muzyków eksperymentalnych. Część filmów to dzieła po restauracji cyfrowej, część – prezentowane z taśmy 35 mm, których pokaz w Kinie Iluzjon będzie jedyną szansą zapoznania się z zapomnianymi skarbami z naszego archiwum. Tym, co pozostaje wspólne, i być może też najbardziej zaskakujące, jest jedno: te przeszło już stuletnie dzieła zachowały niezwykłą świeżość zarówno formalnie, jak i w swojej strefie znaczeniowej.
„Mamy na Ciebie OKO” hasłem tegorocznej edycji
Tegoroczna jubileuszowa edycja odbędzie pod hasłem „Mamy na Ciebie OKO”, nawiązującym do łączących społeczeństwo pierwszych dekad XX wieku i nas współczesnych, lęków, ale też fascynacji związanych z nowymi technologiami. W świecie wszechobecnych technologii i dynamicznego rozwoju AI, a także zmian geopolitycznych jest to temat szczególnie aktualny. Program otworzy 18 września film „Algol – tragedia władzy” (1920) w reżyserii Hansa Werckmeistera . Ten przykład wczesnego niemieckiego ekspresjonizmu porusza współczesną problematykę kwestii zastąpienia brudnej, ciężkiej pracy w kopalni kosmiczną „czystą” mocą. Widzowie śledzą rozterki górnika, który posiadł tajemnicę Algola stając się najpotężniejszym człowiekiem na Ziemi – od jego dostaw energii zależą bowiem wszystkie państwa.

Jak zwraca uwagę dyrektor programowa ŚNK Elżbieta Wysocka „wszystko brzmi znajomo, podobnie jak pytania o własność i postulat uspołecznienia dostępu do zdobyczy technologii”. Oprawę muzyczną filmu otwarcia przygotuje zespół T’ien Lai – w składzie Kuba Ziołek i Łukasz Jędrzejczak – wspólnie z gościem specjalnym. Grupa słynie z żywiołowych występów na żywo, inspirowanych elektroniką i muzyką klubową z różnych stron świata (m.in. Portugalia, Brazylia, Angola, Uganda czy RPA). Ich koncerty są rodzajem niepowtarzalnych dźwiękowych rytuałów.
Wieczór z doktorem Mabuse
W piątkowy wieczór na publiczność ŚNK czeka mroczny, wielkomiejski świat filmów Fritza Langa – i tytułowy „Doktor Mabuse” (1922), jedna z najbardziej ikonicznych i demonicznych postaci kina. Ta ekranizacja sensacyjnej powieści Norberta Jacquesa uznawana jest za jedno z największych osiągnięć kina niemego i pierwowzór filmu kryminalnego. Podczas mini maratonu, obejmującego dwie pierwsze części serii, widzowie śledzić będą jak doktor Mabuse (Rudolf Klein-Rogge), za dnia szanowany psychoanalityk, za pomocą swojej pozycji, hipnozy i fantastycznych wynalazków dokonuje wyrafinowanych przestępstw. Mini maratonowi towarzyszą cztery koncerty: do „Doktora Mabuse” zagrają Julek Płoski, Kosmonauci (Miłosz Pieczonka, Bartłomiej Lucjan, Tymon Kosma i Jan Pieniążek), kIRk (Olgierd Dokalski, Paweł Bartnik, Stanisław Matys) i BASTARDA (Michał Górczynski, Paweł Szamburski, Tomasz Pokrzywiński).