Timeless Film Festival w Kinie Iluzjon

Timeless Film Festival w Kinie Iluzjon

Timeless-post-FB-02
Timeless Film Festival Warsaw to nowe wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Warszawy. Kino Iluzjon przez 8 dni będzie jednym z miejsc goszczących nową imprezę. W tym czasie pokażemy kilkadziesiąt odrestaurowanych filmów – zarówno klasycznych tytułów, jak i pozycji mniej znanych. Festiwal rozpoczyna się już 8 kwietnia, a FINA jest jego partnerem

Timeless Film Festival Warsaw powstał, by ponownie wprawić w ruch klasykę kina, która w ostatnich latach z jednej strony została zepchnięta do domowych seansów, a z drugiej zaczęła odzyskiwać swój dawny blask. Coraz więcej widzów i widzek nie tylko wybiega w przyszłość kina, wypatrując kolejnych olśnień, ale też sięga wstecz, by w bogatej przeszłości kina znaleźć coś fascynującego. Klasyka kina nie jest więc tylko reliktem przeszłości, ale aktywnie kształtuje gusta kinofili i kinofilek.

Bilety dostępne na stronie Festivalu Timeless Film Festival Warsaw * Timeless Film Festival Warsaw

Timeless FFW oferuje świeże, rzadko obecne w debacie publicznej spojrzenie na historię kina, łącząc staranną, kuratorską selekcję z autorską opowieścią o filmach i twórcach, przedstawioną przez organizatorów: filmoznawców, krytyków, animatorów kultury. Ideą festiwalu jest ponowne odkrywanie klasyki w dwóch znaczeniach: pokazywanie odnowionych cyfrowo filmów (z kopii wysokiej jakości), które polscy widzowie i widzki mogą znać, ale nie widzieli ich na dużym ekranie oraz o wprowadzenie do polskiego obiegu kulturalnego nowej klasyki, czyli filmów i artystów, którzy w polskiej świadomości nie mieli szansy zaistnieć, a są ważnymi bohaterami światowej rozmowy o kinie.

Klasyka to jednak nie tylko historia arcydzieł. Timeless FFW będzie łączyć ogień i wodę: prezentować kanon i podawać go w wątpliwość, pokazywać prestiżowe filmy i negocjować miejsce dla nowych twórców, łączyć kino amerykańskie ze światowym kinem artystycznym.

W programie festiwalu znajdą się retrospektywy wybitnych twórców i twórczyń kina światowego i polskiego, dokumenty o kinie, bogata reprezentacja gatunków, zaskakujące zestawienia filmów i fenomenów, sekcje poświęcone artystom i artystkom awangardowym i tym, którzy i które zajmują się animacją, a także wydarzenia jedyne w swoim rodzaju: pokazy plenerowe i w nietypowych lokacjach, które będą czymś więcej niż seansami „w starym kinie”.

Historia

Pomysłodawcą i założycielem festiwalu jest Roman Gutek – twórca Warszawskiego Festiwalu Filmowego, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, American Film Festival oraz firmy Gutek Film zajmującej się dystrybucją filmów.

Festiwal tworzą także: Agnieszka Łęska-Badowska – współorganizatorka Warszawskiego Festiwalu Filmowego, współtwórczyni sieci kin Echo Cinema, Patrycja Mucha – krytyczka filmowa, filmoznawczyni i współtwórczyni podcastu „Wtem, piosenka” poświęconego filmowym musicalom oraz Sebastian Smoliński – krytyk filmowy i amerykanista, współprowadzący podcast „Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock”. Timeless Film Festival Warsaw od początku wspiera także Michał Oleszczyk, konsultant scenariuszowy, wykładowca Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, autor podcastu „SpoilerMaster”.

zobacz także

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej