„Miyazaki. Duch natury”, reż. Léo Favier

„Miyazaki. Duch natury”, reż. Léo Favier


„Miyazaki. Duch natury”, reż. Léo Favier, 82 min, 2024,

Hayao Miyazaki to dziś bez wątpienia najbardziej rozpoznawalny i wpływowy – obok Walta Disneya – twórca animacji, znany z takich filmów, jak: „Mój sąsiad Totoro”, „Księżniczka Manonoke” czy „Spirited Away: w krainie bogów” (Złoty Niedźwiedź na festiwalu filmowym w Berlinie). W jego bogatym dorobku znajduje się 11 filmów fabularnych, 10 krótkometrażowych i kilka mang. Stworzył Studio Ghibli, muzeum i park tematyczny. Jego filmy, często autobiograficzne, odzwierciedlają kondycję świata i problemy, z jakimi mierzymy się na przełomie XX i XXI wieku, czyli wojny i katastrofę ekologiczną.


Miyazaki urodził się w Japonii w 1941 roku, podczas II wojny światowej i już jako dziecko zajął się rysowaniem mang. Po odkryciu pierwszego japońskiego kolorowego filmu animowanego – „Czarodziejki białego węża” Taiji Yabushity postanowił poświęcić się animacji. Dzięki udostępnionym przez Studio Ghibli licznym fragmentom filmów Miyazakiego, a także nieznanym szerzej archiwom japońskiej telewizji, poznajemy nie tylko jego życie, ale także dorobek w walce o dobro naszej planety. Od zawsze kwestionował negatywne postawy i zachowania ludzi wobec świata oraz przyrody. Wywiady z antropologiem Philippem Descolą oraz filozofem Timothy Mortonem, a także z bliskimi współpracownikami reżysera – synem Goro Miyazakim oraz wieloletnim producentem i przyjacielem Toshio Suzukim – przybliżają tajemniczy charakter kultowego artysty oraz jego niezwykłą osobowość.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej