27 i 31 maja zapraszamy gości festiwalu na przegląd „Pejzaż osobności. Kobiety w dokumencie”. To prezentacja kobiecego doświadczenia, skupiająca uwagę na przeżyciach bohaterek i perspektywie reżyserek. Dokumenty zrealizowane przez mistrzynie i mistrzów polskiego kina – Kazimierza Karabasza, Irenę Kamieńską, Bogdana Dziworskiego, Jadwigę Kędzierzawską oraz jej córkę, Dorotę Kędzierzawską – łączą wrażliwość, intymność i poetycką formę, odsłaniając świat ukryty za rutyną i milczeniem.
28 i 29 maja w części branżowej festiwalu (KFF Industry) odbędzie się prezentacja projektów polskich i ukraińskich filmów dokumentalnych. Najlepszy z prezentowanych projektów zostanie uhonorowany Nagrodą Dyrektora FINA, wkładem rzeczowym o wartości 50 000 zł do wykorzystania na materiały archiwalne ze zbiorów FINA.
31 maja o godz. 18.00 zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na specjalny pokaz odrestaurowanego cyfrowo przez FINA filmu Adama Krzeptowskiego „Biały ślad (1932), pierwszego w polskim kinie obrazu w taki sposób pokazującego plenery tatrzańskie. Pokazowi filmu, który został odrestaurowany cyfrowo przez FINA, towarzyszyć będzie muzyka na żywo grana przez Macieja Trifonidisa i Joachima Mencela.
Program
27 maja (wtorek), godz. 16 „Pejzaż osobności. Kobiety w polskim dokumencie” (Kino Agrafka, ul. Krowoderska 8)
28 maja (środa), od godz. 10 Doc Lab: Docs To Go | Publiczne prezentacje (ASP Kino, Plac Jana Matejki 13)
28 maja (środa), od godz. 14.30 Doc Lab: Docs To Go | Spotkania one on one (Małpolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12)
29 maja (czwartek), od godz. 10 Doc Lab: Docs To Start | Publiczne prezentacje (ASP Kino, Plac Jana Matejki 13)
29 maja (czwartek), od godz. 14.30 Doc Lab: Docs To Start | Spotkania one on one (Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12)
31 maja (sobota), godz.13 „Pejzaż osobności. Kobiety w polskim dokumencie” (Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27)
31 maja (sobota), godz. 18 Pokaz filmu „Biały ślad” (reż. Adam Krzeptowski, 1932) z muzyką na żywo Macieja Trifonidisa i Joachima Mencela (Małopolski Ogród Sztuki, ul. Rajska 12)
Pełny program KFF znajduje się na stronie festiwalu.
65. Krakowski Festiwal Filmowy
Krakowski Festiwal Filmowy potrwa w tym roku od 25 maja do 1 czerwca, To jedna z najstarszych imprez na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, krótkim animacjom oraz krótkim fabułom. Trzon festiwalu stanowią cztery równorzędne konkursy: dokumentalny, DocFilmMusic, krótkometrażowy oraz polski. Podczas 8 festiwalowych dni widzowie mają okazję obejrzeć około 200 filmów z Polski i z całego świata. Prezentowane są one w sekcjach konkursowych oraz w pokazach specjalnych.
Festiwalowi towarzyszą wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami, jak również KFF Industry – wydarzenie skierowane do branży filmowej. Festiwal co roku odwiedza ponad 1000 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, programatorów festiwali oraz liczna krakowska publiczność.