„Pejzaż osobności. Kobiety w polskim dokumencie”

„Pejzaż osobności. Kobiety w polskim dokumencie”


Program przygotowany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA) prezentuje kobiece doświadczenie, skupiając się na przeżyciach bohaterek lub perspektywie reżyserek.


Dokumenty zrealizowane przez mistrzów i mistrzynie polskiego kina – Kazimierza Karabasza, Irenę Kamieńską, Bogdana Dziworskiego, Jadwigę Kędzierzawską oraz jej córkę, Dorotę Kędzierzawską – łączą wrażliwość, intymność i poetycką formę, odsłaniając świat ukryty za rutyną i milczeniem.


Obok młodych dziewcząt w filmach pojawiają się dorosłe kobiety, które zmagają się z codziennością, pracą i oczekiwaniami społecznymi. Filmy „Gucia”, „Krystyna M.” i „Dzień za dniem” ukazują szarą, monotonną rzeczywistość, pełną niepewności i wyzwań. Całość spinają klamrą „Kolor” i „Obraz” – poetyckie wizje, które pozwalają uciec od odrzucenia, niezrozumienia czy niemocy twórczej, a zarazem stają się próbą odzyskania głosu i przestrzeni dla siebie.


Program

„Obraz”, reż. Bogdan Dziworski, 8 min, 1979, Polska

Pochwała aktu tworzenia oparta na przebłyskach i miniaturach egzystencji. Niemal każdy kadr staje się obrazem prowadzącym do wnętrza bohaterki. Stan niemocy i bezsilności unosi się w spojrzeniach, wypełnia myśli, odwraca wzrok ku przedmiotom. Film Bogdana Dziworskiego to niezwykle dźwięczna, wizualna kołysanka o niemożliwości tworzenia i przełamaniu, które nadchodzi.


„Kolor”, reż. Jadwiga Kędzierzawska, 16 min, 1982, Polska

Osobliwa opowieść o dzieciństwie, zabawie i świecie pełnym magii, widzianym oczami kilkuletniej dziewczynki wykluczonej z grupy rówieśników. Jadwiga Kędzierzawska prowadzi nas przez spaloną słońcem rzekę, las i miasto, tworząc barwną podróż do świata dziecięcej wyobraźni.


„Gucia”, reż. Dorota Kędzierzawska, 16 min, 1985, Polska

Siedmioletni Tomek, rozczarowany zachowaniem swojej rówieśniczki Guci, proponuje, że zamieni ją w chłopca – Piotrusia, z którym będzie się lepiej dogadywał. Historia opowiedziana przez Dorotę Kędzierzawską czterdzieści lat temu pokazuje, że oczekiwania i wyobrażenia dotyczące płciowości i roli w społeczeństwie pojawiają się w naszym życiu bardzo wcześnie.


„Dzień za dniem”, reż. Irena Kamieńska, 16 min, 1989, Polska

Szary pejzaż i pył cegieł to codzienność dwóch sióstr z „Transbudu”. Film Ireny Kamieńskiej ukazuje ich monotonną pracę, wspomnienia młodości i zmagania z komunistyczną rzeczywistością. Przejmujący obraz życia zdominowanego przez zmęczenie – dzień za dniem, cegła za cegłą.


„Krystyna M.”, reż. Kazimierz Karabasz, 33 min, 1973, Polska

Mistrz polskiego dokumentu z czułością portretuje dorastającą Krystynę, ukazując jej codzienność wypełnioną pracą i zderzenie marzeń z rzeczywistością. „Krystyna M.” to intymny szkic o dojrzewaniu, ambicjach i ograniczeniach wpisanych w społeczne role i zawodowe hierarchie.



Miejsce projekcji


Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej