Prelekcję przed filmami wygłosi Katarzyna Wajda.
„Zielarze z Kamiennej Doliny”, reż. Wojciech Jerzy Has, 15 min, 1952, Polska
Film opowiada o dzieciach z Kamiennej Doliny, które dzięki akcji zbierania ziół mogły kupić do szkoły własny projektor filmowy. Obraz zrealizowany w malowniczej podgórskiej wsi w okolicach Żywca wyróżnia się pięknymi zdjęciami, podkreślającymi urodę opisywanego krajobrazu.
„Harcerze na zlocie”, reż. Wojciech Jerzy Has, 18 min, 1952, Polska
Reportaż ze Zlotu Młodych Przodowników Budowniczych Polski Ludowej.
„Szyfry”, reż. Wojciech Jerzy Has, 83 min, 1966, Polska
Dramatyczny list od syna sprawia, że Tadeusz, który mieszka w Anglii od czasu klęski wrześniowej 1939 roku, wraca do kraju. Maciek opowiada mu o matce niepotrafiącej pogodzić się ze śmiercią Jędrka – młodszego syna, który zginął podczas okupacji w tajemniczych okolicznościach. Opowieści Maćka, ciągle żyjącego wojennymi wspomnieniami, są dla ojca niezrozumiałe. Tadeusz nie umie odnaleźć się w świecie niegdyś najbliższych mu ludzi...
Po „Rękopisie znalezionym w Saragossie” reżyser powrócił do formy i tematu zawsze mu bliskiego – subtelnej analizy psychologicznej. Niedocenione dzieło, polemizujące z legendą szkoły polskiej, dzięki swojej formie obrazowania – realizmowi przeplatanemu symbolicznymi wizjami – sprawia, iż „Szyfry” są jednym z najoryginalniejszych filmów polskiej kinematografii.