„Rozbitkowie”, reż. Ken Loach — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

„Rozbitkowie”, reż. Ken Loach

„Rozbitkowie”, reż. Ken Loach, 92 min, 2001, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania


Jeden z mniej znanych filmów Kena Loacha. Bohaterami „Rozbitków” są pracownicy kolei z Yorkshire, którzy na własnej skórze odczuwają skutki prywatyzacji British Rail. Pewnego dnia mężczyźni zostają poinformowani, że od teraz pracują dla prywatnej firmy, która musi mierzyć się z konkurencją. Wielu robotników dobrowolnie odchodzi z pracy, a inni są zwalniani, ponieważ agencja poszukuje tańszych pracowników.


Loach odniósł się w „Rozbitkach” do sprawy prywatyzacji British Rail w latach 1994–1997. Krytycy wskazywali, że bezlitosna diagnoza reżysera była tym razem mniej kontrowersyjna niż zwykle, ponieważ bardzo duża część społeczeństwa brytyjskiego źle oceniała to, co w latach 90. stało się z koleją na Wyspach. Jak pisała Ewa Mazierska, „Rozbitkowie” to jednak także „jeden z najśmieszniejszych filmów Loacha. Śmiech rodzi się tu jednak głównie z rozpoznania absurdów prywatyzacji i bezsilności wobec właściwej czasom Thatcher i Majora zachłanności, która z niczym się nie liczy” (E. Mazierska, „Ken Loach – patrz i walcz”, Warszawa 2002).

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej