III blok filmów Szkoły Filmowej w Łodzi

III blok filmów Szkoły Filmowej w Łodzi

kadr z filmu „Moje żyjątko”, reż. Andrzej Danis


„Łodzią po Wiśle”, czyli warszawski Przegląd Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi odbędzie się już po raz 17! Zapraszamy do warszawskiego Kina Iluzjon w dniach 22 i 23 marca. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny jest oficjalnym partnerem przeglądu.


Program


„Iskra”, reż. Anna Jasińska, 9 min, 2023, Polska

Neda musi przetransportować niebezpieczny ładunek do okupowanego miasta. W czasie drogi pojawiają się pewne komplikacje.


„49 385”, reż. Helena Stańczyk, 8 min, 2023, Polska

Wojna to nie tylko wielkie bitwy, ale przede wszystkim małe, codzienne potyczki milionów dotkniętych nią ludzi. Babcia Zosia wie to z pierwszej ręki. Z niezwykłym dystansem i poczuciem humoru opowiada o trudnościach wojennej i obozowej rzeczywistości, których doświadczyła jako młoda dziewczyna. Film poza nakreśleniem historii, przedstawia przede wszystkim niezwykłą osobę o wyjątkowym charakterze, jaką jest babcia Zosia.


„Ciepło”, reż. Klaudia Fortuniak, 16 min, 2023, Polska

Matka i córka jadą na pogrzeb. Matka wywozi tego dnia węglowy piec na złom, a córka ma założone brązowe rajstopy. Piec okazuje się być ciężki, a rajstopy nieadekwatne do uroczystości. „Ciepło" jest filmem, który opowiada o relacji matki i dorosłej córki w dniu, gdy ich więź ulega transformacji. Pretekstem do opowiedzenia historii są wydarzenia, które nieustannie balansują na granicy dramatu i komedii. Bohaterki tuż przed pogrzebem bliskiej im osoby zmuszone są do wymiany ogrzewania w domu rodzinnym. Pozbycie się starego pieca węglowego doprowadza do szeregu absurdalnych sytuacji. Wydarzenia wywołują śmiech i łzy, radość i smutek, a ostatecznie wzruszenie, które oczyszcza. Nasz film jest opowieścią o dorastaniu, o miłości, której forma musi zostać zmieniona.

Opis festiwalowy


„When From Heaven Snow Has Fallen”, reż. Bogusz Max Żelech, 8 min, 2023, Polska

W postapokaliptycznym świecie ostatni ludzie walczą ze sobą o dobra materialne i siłę, nie zauważając, że tym konfliktem zniszczyli wszystko co mieli i o co walczyli.

Opis festiwalowy


„Self”, reż. Konrad Kultys, 19 min, 2023, Polska

Nastoletnia Olga opuszcza szpital ze swoim nowo narodzonym dzieckiem. Czy w obliczu zderzenia z niechcianym macierzyństwem powrót do dawnej rzeczywistości będzie dla niej możliwy?

Opis festiwalowy


„Kompozycja z przeżyć istniejących”, reż. Joanna Szlembarska, 7 min, 2023, Polska

Urywki z życia Kobiety i Mężczyzny zostają splecione z obrazami zwiastującymi zbliżające się niebezpieczeństwo.

Opis festiwalowy


„Wiem, że ty też się boisz”, reż. Pola Lotta Włodarczyk, 13 min, 2023, Polska

Do Urzędu Miar i Wag przychodzi Petentka z ptakiem w klatce i prosi Urzędnika, żeby włożył go jej w jakąś miarę. Po pewnym czasie okazuje się, że rozmawiają zupełnie o czymś innym.

Opis festiwalowy


„Moje żyjątko”, reż. Andrzej Danis, 19 min, 2023, Polska

Ziggy jest nastolatkiem cierpiącym na bulimię. Pewnego dnia dowiaduje się od ojca, że zostanie wysłany do szpitala. Postanawia temu zapobiec i w liceum znajduje sojuszników w swojej sprawie. Jednak w międzyczasie odkrywa, że żyje w nim coś niebezpiecznego Coś, co za wszelką cenę będzie chciało się wydostać. Czy będzie w stanie dłużej to ukrywać? Film jest opowieścią o dorastaniu z elementami kina science-fiction i grozy.

Opis festiwalowy

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej