Łodzią po Wiśle. 17. Przegląd Szkoły Filmowej w Łodzi

Łodzią po Wiśle. 17. Przegląd Szkoły Filmowej w Łodzi

Warszawski Przegląd Filmów Szkoły Filmowej w Łodzi odbędzie się już po raz 17! Zapraszamy do warszawskiego Kina Iluzjon w dniach 22 i 23 marca. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny jest oficjalnym partnerem przeglądu


W ramach przeglądu zaprezentowane zostaną filmy studentów Szkoły Filmowej w Łodzi – fabularne, dokumentalne i animowane, docenione na najważniejszych polskich i międzynarodowych festiwalach – które zostały wyprodukowane w 2023 roku.


W programie znalazły się filmy takie jak „Krokodyl” Dawida Bodzaka, pokazywany w prestiżowej sekcji Semaine de la Critique festiwalu Cannes czy „Warszawa, Holandia” Ming-Wei Chiang, nagrodzony za najlepszy film krótkometrażowy FPFF w Gdyni. „Być Kimś” Michała Toczka ma na swoim koncie m.in. „Złotego Lajkonika” Krakowskiego Festiwalu Filmowego i „Jantara” na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, zaś animowany „W lesie są ludzie” Szymona Ruczyńskiego uznany został najlepszym filmem europejskim Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W sumie w programie znalazły się cztery filmowe bloki – łącznie ponad 400 minut na wielkim ekranie.


„Tyle co nic” filmem otwarcia


Festiwal zainauguruje film „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego, absolwenta Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej łódzkiej Filmówki, który został nagrodzony Orłem Polskiej Akademii Filmowej, w kategorii „Odkrycie Roku” oraz sześcioma nagrodami podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym za debiut reżyserski, za scenariusz oraz za najlepszy film w kategorii „Inne Spojrzenie”. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami: reżyserem Grzegorzem Dębowskim, reżyserką obsady i kierowniczką produkcji Agnieszką Skalską oraz montażystką Anną Garncarczyk, absolwentką Katedry Montażu naszej Szkoły.


Pokazy specjalne


Pierwszym wydarzeniem specjalnym będzie projekcja „An Orange From Jaffa”, w reżyserii Mohammeda Almughanni, absolwenta Wydziału Reżyserii Łódzkiej Filmówki. Film otrzymał Grand Prix ostatniego MFF Clermont-Ferrand, a jego producentem jest, działające przy Szkole Filmowej w Łodzi, Studio Filmowe INDEKS wspólnie z Lumisenta oraz Synecdoche z Francji.


Druga propozycja to „Room 404”(reż. Elysa Wendi i Lee Wai Shing), prezentowany w sekcji Forum Expanded ostatniego Berlinale, wyprodukowany w Pracowni Eseju Filmowego Laboratorium Narracji Wizualnych vnLab, które od 5 lat z dużymi sukcesami działa w Filmówce.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej