„Ulica Brzozowa”, reż. Wojciech Has i Stanisław Różewicz, 9 min, 1947, Polska
Impresja filmowa o odradzaniu się z ruin Warszawy, wspólne dzieło wchodzących wówczas do zawodu młodych reżyserów Stanisława Różewicza i Wojciecha Jerzego Hasa (którego stulecie urodzin świętujemy w Iluzjonie już od lutego).
Zrujnowana po wojnie stolica, ludzie próbujący zorganizować sobie w tych warunkach w miarę normalne życie, gromadki dzieci bawiących się w owej ponurej scenerii. Ten poruszający obraz był jednym z najważniejszych dokumentów polskiej kinematografii, zrealizowanych tuż po wojnie i jedną z pierwszych cichych ofiar socrealizmu – utworem okaleczonym przez dołączenie dopisanego później, wygłaszanego zza kadru optymistycznego komentarza.
„Przygoda na Mariensztacie”, reż. Leonard Buczkowski, 98 min, 1953, Polska
Początek lat 50. XX wieku. Do Warszawy przyjeżdża zespół ludowy ze Złocienia. Jego solistka, Hanka Ruczajówna (Lidia Korsakówna), podczas wycieczki po mieście poznaje murarza Janka Szarlińskiego (Tadeusz Schmidt) – młodzi wpadają sobie w oko. Po powrocie do Złocienia dziewczyna nie może zapomnieć ani o chłopaku, ani o Warszawie, dlatego decyduje się przyjechać na stałe do stolicy, by tu się uczyć murarskiego fachu. A to dopiero początek zabawnych perypetii…
Socrealistyczna komedia romantyczna i pierwszy polski długometrażowy barwny film. Dzieło przedwojennych jeszcze mistrzów, reżysera Leonarda Buczkowskiego i scenarzysty Ludwika Starskiego, umiejętnie łączących wymaganą ideologiczną treść (odbudowa Warszawy, współzawodnictwo pracy, emancypacja zawodowa kobiet) z konwencjami gatunkowymi komedii (perypetie zakochanej pary, motyw walki płci) – a wszystko to w rytmie walczyka „Jak przygoda, to tylko w Warszawie”.
Wstęp
Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, prosimy o wypełnienie formularza. Osobom, które nie zarejestrują się, udostępnimy niewielką liczbę wejściówek na miejscu, bezpośrednio przed startem projekcji.
I tura zapisów: https://forms.gle/5vVXcrURJMhzTG9U7