„Cena strachu” (1953) | (1977)

„Cena strachu” (1953) | (1977)

„Cena strachu”, reż. Henri-Georges Clouzot, 148 min, 1953, Francja, Włochy


W nadmorskiej mieścinie w Ameryce Południowej wegetuje w skrajnej nędzy grupa Europejczyków. Pewnego dnia w oddalonej o czterysta mil górskiej kopalni ropy naftowej wybucha pożar i trzeba tam dostarczyć nitroglicerynę. Szanse powodzenia akcji są znikome, mimo to ochotników nie brakuje. W drogę wyruszają dwie ciężarówki. Załogą pierwszej są Francuzi: życiowy bankrut i oszust Jo oraz paryski cwaniak Mario, drugą prowadzą Włoch Luigi i tajemniczy Niemiec Bimba. Podróż ma trwać kilka dni, każdy obrót koła może spowodować wstrząs i eksplozję. „Cena strachu” to jeden z najsłynniejszych powojennych filmów europejskich, trzymający w napięciu aż do samego końca, nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes i Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie.


„Cena strachu”, reż. William Friedkin, 90 min, 1977, USA


Słynny film Williama Friedkina, zrealizowany na podstawie powieści Georges’a Arnauda, która była też podstawą „Ceny strachu” (1953) Henriego-Georges’a Clouzota. Punktem wyjścia akcji jest wybuch szybu naftowego w jednym z południowoamerykańskich krajów. Aby ugasić pożar, trzeba wywołać eksplozję, do czego potrzebny jest dynamit. Ponieważ dostępne laski dynamitu były przechowywane nieprawidłowo, transport środków wybuchowych jest jednak śmiertelnie niebezpieczny,. Jeden nieostrożny ruch może sprawić, że ładunek z nitrogliceryną ulegnie eksplozji…


Adaptując powieść Arnauda, Friedkin nie miał łatwego zadania, ponieważ film Clouzota uchodzi powszechnie za arcydzieło. Amerykański reżyser, który zaznaczał, że nie chce robić remake’u, ale autonomiczne dzieło z zupełnie innymi bohaterami, stworzył jednak thriller, który w opinii wielu widzów nie ustępuje obrazowi z 1953 roku. Choć „Cena strachu” została w chwili premiery przyjęta dość chłodno, to jednak po latach pojawiły się opinie, że jest to jeden z najbardziej niedocenionych amerykańskich filmów z lat 70. Sam Friedkin uważał, że obraz z 1977 roku jest jednym z jego najbardziej osobistych i najlepszych dzieł.


Uwaga! Film pokazany w europejskiej, krótszej wersji montażowej.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej