„Dybuk”, reż. Agnieszka Holland

„Dybuk”, reż. Agnieszka Holland (1981)

„Dybuk”, reż. Agnieszka Holland, 91 min, 1999, Polska


Spektakl telewizyjny Agnieszki Holland oparty na dramacie Szymona An-Skiego „Dybuk, czyli Na pograniczu dwóch światów”. Tytułowy dybuk to w folklorze żydowskim duch zmarłego, który nie może zaznać po śmierci spokoju i wchodzi w ciało żyjącej osoby. Student Chanan pragnie ożenić się z córką miejscowego bogacza Leą, jednak ojciec dziewczyny zamierza wydać ją za bardziej majętnego mężczyznę. Zrozpaczony Chanan umiera. Podczas wesela Lei duch zmarłego opanowuje jednak pannę młodą…


„Dybuk” był pierwszym projektem zrealizowanym przez Agnieszkę Holland w Polsce po latach emigracji. Jak wspominała reżyserka: „Szłam dwiema ścieżkami, zależało mi na psychologicznym realizmie, ale również na wymiarze metafizycznym czy mistycznym, co się w religii żydowskiej, a szczególnie chasydzkiej, zlewa ze sobą; nie ma tam metafizyki bez mistycyzmu. (...) W pewnym sensie wierzę w dybuka, a w pewnym nie, jak wszyscy, którzy krążą między jakąś potrzebą metafizyki a agnostycyzmem… W każdym razie wtedy, jak mówiłam, byłam w okresie mistycznym i bardziej byłam zanurzona w możliwości takiej wiary” („Bez katharsis”, z A. Holland rozm. F. Platowski, „Teatr” 2020, nr 11).

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej