WFO mon amour: Polskie dokumenty o kosmosie

WFO mon amour: Polskie dokumenty o kosmosie

Wytwórnia Filmów Oświatowych obchodzi w tym roku 75-lecie. To znakomita okazja, by odkrywać jej bogate zasoby, w których można odnaleźć zarówno intrygujące filmy instruktażowe, jak i perły dokumentalistyki, przy których często pracowali wybitni reżyserzy, operatorzy, kompozytorzy. W ubiegłym roku o skarbach z WFO przypomnieli Kuba Mikurda, Laura Pawela i Marcin Lenarczyk dokumentem kreacyjnym „Solaris Mon Amour", w całości zmontowanym z archiwaliów Wytwórni.


Zestaw prezentowany w ramach Timeless Film Festival Warsaw jest inspirowany tym właśnie filmem. To hołd złożony zarówno WFO, jak i „Solaris Mon Amour". Razem możemy odkrywać tajemnice kosmosu!


Jakub Demiańczuk / opis festiwalowy


Program


„Życie gwiazd”, reż. Józef Skrobiński, 14 min, 1955, Polska

A planety szaleją, szaleją… Film pokazuje, jak powstają nowe gwiazdy. Poezja ruchu i przestrzeni (i obowiązkowy radziecki uczony w komentarzu).


„Sztuczne planety i księżyce”, reż. Józef Skrobński, 11 min, 1962, Polska

Film wyjaśnia zasady budowy i wystrzeliwania sputników. Pamiątka z czasów, gdy kosmiczny wyścig Wschodu i Zachodu nabierał tempa.


„Niebo i Ziemia”, reż. Janusz Star, 11 min, 1964, Polska

Film popularnonaukowy o postępie nauki i myśli ludzkiej. Ale forma jest nietypowa: fabularyzowana rozmowa reżysera i malarza, który ma stworzyć makietę nieba i Ziemi.


„ABC Kosmonautyki”, reż. Janusz Star, 10 min, 1966, Polska

Film wyjaśnia znaczenie podstawowych terminów z dziedziny kosmonautyki na przykładzie codziennych przypadków przeciętnej rodziny.


„Archeologia”, reż. Andrzej Brzozowski, 14 min, 1967, Polska

Film o badaniach archeologicznych na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Jeden z najbardziej poruszających dokumentów WFO, a także centralny punkt odniesienia w „Solaris Mon Amour”.


„Sport na Księżycu?”, reż. Janusz Star,
8 min, 1968, Polska

Film stara się odpowiedzieć na pytanie, jak można poruszać́ się na Księżycu, a także jak odtworzyć księżycową grawitację na Ziemi (nie próbujcie tego w domu!


„Przepustka w przestworza”, reż. Antoni Orwiński, 12 min, 1971, Polska

Trening kandydatów na astronautów. Badania odporności pilotów na gwałtowne zmiany ciśnienia, przyspieszenia i tym podobne. Wrażenia jak z planu „Testu pilota Pirxa”.


„Ludowa wizja kosmosu”, reż. Bolesław Pawica, 17 min, 1986, Polska

Filmowy zapis stanu świadomości ludzi ze wsi. Mimo rozwoju wiedzy i techniki oraz przemian cywilizacyjnych ich wyobrażenie na temat kosmosu i sił przyrody nie odbiega od poglądów ich przodków sprzed wieków.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej