Poranny moduł edukacyjny dla młodzieży + warsztaty z porozumienia bez przemocy (NVC)

Poranny moduł edukacyjny dla młodzieży + warsztaty z porozumienia bez przemocy (NVC)

Edukacyjny moduł poranny Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka w FINA odbędzie się w środę 4 grudnia o godz. 9 przy Wałbrzyskiej 3/5. Jest on skierowany do dzieci i młodzieży. Będzie to część warsztatowa, prowadzona przez trenerkę Porozumienia bez Przemocy (NVC) Magdalenę Kosicką-Leszczyńską, dedykowana młodzieży szkolnej oraz licealistom. Uczestnicy będą mogli pracować nad umiejętnościami komunikacji, empatii i rozwiązywania konfliktów w duchu współpracy i szacunku dla drugiego człowieka


Wstęp

Warsztaty są bezpłatne. W zajęciach mogą wziąć 3 grupy uczniów po około 25-30 osób. Liczy się kolejność zgłoszeń. Aby wziąć udział należy wysłać zgłoszenie udziału na adres: edukacja@fina.gov.pl, podając namiary na nauczyciela oraz liczbę uczestników.


Program

godz. 9.00 seans „Zestaw: Obcokrajowcy w Polsce”

„60 kilo niczego”, reż. Piotr Domalewski, 27 min, 2017, Polska

Zimny poranek w odkrywkowej kopalni kruszców. Krzysztof zaczyna pierwszy dzień pracy na stanowisku kierownika. Żeby przetrwać w środowisku pracowników fizycznych, do którego wyraźnie nie pasuje, zamierza trzymać dyscyplinę twardą ręką. Nieoczekiwany wypadek, którego ofiarą staje się jeden z robotników, wystawi zasady moralne Krzysztofa na ostateczną próbę.


„Mały palec”, reż. Tomasz Cichoń, 23 min, 2014, Polska

Leszek, Tomek i Seweryn to drobni złodzieje. Pewnego dnia kradną luksusowego mercedesa, a następnie sprzedają go paserowi. Udany skok warto uczcić, udają się więc wraz z dziewczyną Tomka, Patrycją, do pobliskiego wietnamskiego baru. Czują się pewni siebie, pokrzykują, obrażają obsługę. Tej nocy nic ich nie powstrzyma. Nie doceniają jednak możliwości właściciela baru – niepozornego pana Ho. Zamiast hulanki czeka ich długa i bolesna noc.


„Obcy na mojej kanapie”, reż. Grzegorz Brzozowski, 2017, 53 min, Polska

Obraz współczesnej Warszawy z perspektywy couchsurferów. Miejsce spotkań ludzi z różnych stron świata, w różnym wieku i z różnymi historiami życiowymi. Łączy ich poczucie zagubienia, a także dojmująca potrzeba ucieczki od samotności. Couchsurfing staje się płaszczyzną porozumienia dla zupełnie odmiennych światów.


godz. 11.00 Warsztaty z porozumienia bez przemocy (NVC)

Celem warsztatów jest pogłębienie umiejętności empatii wobec innych, w miejsce oceniania i stereotypowania. Podczas spotkania omówione zostaną z młodzieżą treści i kluczowe zagadnienia zawarte w filmie, a uczestnictwo w ćwiczeniach realizowanych w duchu NVC, pomoże młodym ludziom zrozumieć innych, ich uczucia, potrzeby i wartości. Zachowania bohaterów i sytuacje w których się znajdują posłużą za punkt wyjścia do przyjrzenia się temu co wspiera relacje z innymi ludźmi, a co blokuje porozumienie. Dzięki empatii i zwracaniu uwagi na to, co łączy ludzi, warsztaty nakierują też młodzież na budowanie wspólnoty mimo różnic.


Prowadząca

Magdalena Kosicka-Leszczyńska – certyfikowana trenerka porozumienia bez przemocy (NVC), mediatorka, radczyni prawna.


Od 2010 roku prowadzi szkolenia z zakresu komunikacji i rozwiązywania konfliktów. Szkoliła m.in.: nauczycieli szkół i przedszkoli, uczniów szkól podstawowych, gimnazjów i liceów, seniorów, osoby wykluczone, rodziców, partnerów, pracowników instytucji publicznych. Ponadto prowadzi mediacje sądowe ze zlecenia Sądów. W 2016 roku uzyskała międzynarodową Certyfikację Trenerską NVC.


Począwszy od 2012 roku nieprzerwanie prowadzi programy mediacji rówieśniczych, szkolenia z zakresu mediacji i komunikacji dla nauczycieli i młodzieży, wykłady i warsztaty. Prowadzi też programy zapobiegania przemocy i wykluczeniu oraz kręgi dialogowe w przedszkolach i szkołach. Rozwiązuje konflikty zbiorowe w placówkach edukacyjnych. Jest twórczynią programu „Komunikacja budująca zrozumienie” dla młodzieży, realizowanego we współpracy z Fundacją Understanding i partnerami z Islandii.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej