Hanna Wróblewska nowym Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Hanna Wróblewska nowym Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Hanna Wróblewska fot Krystian Maj KPRM
Hanna Wróblewska i premier Donald Tusk, fot. Krystian Maj / KPRM
10 maja 2024 roku premier Donald Tusk poinformował, że Hanna Wróblewska obejmie stanowisko Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oficjalnie nominacje zostaną wręczone w poniedziałek 13 maja

Dziś w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Donald Tusk poinformował o zmianach w rządzie. Przyjął rezygnację czterech ministrów i przedstawił osoby, które ich zastąpią. Na czele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanie Hanna Wróblewska, do niedawna dyrektorka Departamentu Narodowych Instytucji Kultury. Uroczystość odwołania ministrów oraz wręczenia nominacji nowym ministrom odbędzie się w poniedziałek 13 maja o godz. 10.30 w Pałacu Prezydenckim.

Hanna Wróblewska – historyczka sztuki, kuratorka

Hanna Wróblewska (ur. 1968) to historyczka sztuki i kuratorka. Przez niemal całe zawodowe życie była związana z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki. W latach 2010-2021 była dyrektorką tej instytucji (w tych latach pełniła także funkcję komisarza Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji).

Jest osobą z dużym dorobkiem kuratorskim. W 1999 roku była autorką wystawy w Pawilonie Polskim „Katarzyna Kozyra. Łaźnia męska”, wyróżnionej podczas 48. Biennale w Wenecji Stworzyła też takie wystawy jak „Andrzej Wróblewski. Retrospektywa” (1995), „Panoptykon. Architektura i teatr więzienia” (2005), „Rewolucje 1968” (2008), „Katarzyna Kozyra. Casting” (2010), „Marlene Dumas. Miłość nie ma z tym nic wspólnego” (2012) czy „Sarkis. Tęcza anioła” (2017). Jest laureatką Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy (1999).

Od 2022 roku pracowała jako wicedyrektorka ds. naukowych i wystawienniczych Muzeum Getta Warszawskiego. Po zaprzysiężeniu rządu Donalda Tuska w grudniu 2023 roku objęła funkcję dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premier Tusk o Hannie Wróblewskiej

W czasie porannego briefingu prasowego Donald Tusk odniósł się krótko do każdej z wyznaczonych osób. Tak wyraził się o Hannie Wróblewskiej:

Ci wszyscy, którzy są zainteresowani polską kulturą, bardzo dobrze rozumieją moje motywacje. Całe życie i dorobek Hanny Wróblewskiej, to najlepsze argumenty na rzecz jej nominacji. Jestem przekonany, że będziemy świetnie współpracowali ze wszystkimi środowiskami, które tworzą polską kulturę i sztukę.

zobacz także

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej