20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej | Pokazy na Ninatece

20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej | Pokazy na Ninatece

1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Z tej okazji na Ninatece przypominamy dwa filmy, pokazujące osobisty wymiar integracji ze Wspólnotą Europejską


Spójrzmy z uśmiechem i empatią na to, co było, jest i będzie, a pomogą nam w tym filmowe opowieści. Z okazji 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej przypominamy dwa filmy pokazujący losy bohaterów, którzy dzięki otwartym granicom poznają siebie i obcych, chcą zmienić swoje życie na lepsze i pragną się rozwijać.


Program


„Imagine”, reż. Andrzej Jakimowski, 101 min, 2012, Polska, Francja, Portugalia

Ian (Edward Hogg) przyjeżdża do ośrodka dla niewidomych dzieci w Lizbonie, żeby nauczyć je poruszania się bez białej laski. Sam wzbrania się przed używaniem pomocy. Niekonwencjonalne metody zaciekawiają dzieci, lecz nie wszystkim przypadają one do gustu.


„Bar na Victorii”, reż. Leszek Dawid, 55 min, 2003, Polska

Piotr oraz Marek, pochodzący z Kluczborka, postanawiają wyjechać i znaleźć pracę w Londynie. Ich pozytywne nastawienie szybko zostaje wystawione na próbę. Przygoda dwóch młodych ludzi zaczyna się na Victoria Coach Station, słynnym londyńskim dworcu autobusowym, na którym zatrzymują się autokary pełne Polaków. Dokument ukazuje problemy, z jakimi boryka się część społeczeństwa, która decyduje się na wyjazd w poszukiwaniu wielkiej życiowej szansy.


Filmy będą dostępne bezpłatnie i bez reklam w serwisie VOD Ninateka.pl w dniach od 1 do 15 maja.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej