„Psy”, reż. Władysław Pasikowski

„Psy”, reż. Władysław Pasikowski

Wykład przed filmem: Michał Dondzik. Zapraszamy do Kina Iluzjon we wtorek 7 maja o godz. 17.

„Psy”, Władysław Pasikowski, 109 min, 1992, Polska


Twórca „Krolla” swoim następnym filmem udowodnił, że jego wyczucie kina i talent realizatorski nie były jednostkowym przypadkiem. Jest to historia Franza Maurera, byłego pracownika UB, który zrobił karierę dzięki małżeństwu z córką ministra, a po weryfikacji został przeniesiony do pracy w policji.


W dużym stopniu prawdopodobna fabuła obrazuje rodzące się w nowej rzeczywistości konflikty, zarówno w pozornie legalnych, jak i przerażająco szybko rozwijających się mafijnych strukturach społecznych. Świetnie obsadzeni aktorzy tworzą postaci z krwi i kości, a efekt autentyczności wzmacniają kultowe już dziś dialogi.


Film otrzymał m.in. Złote Lwy Gdańskie w 1992 za reżyserię i za główną rolę męską.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej