„Anna Karenina”, reż. Edmund Goulding, John Gilbert — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

„Anna Karenina”, reż. Edmund Goulding, John Gilbert

„Anna Karenina”, reż. Edmund Goulding, John Gilbert, 41 min, 1927, USA


To drugi, po „Symfonii zmysłów”, film z udziałem Grety Garbo i Johna Gilberta. Duży sukces tego pierwszego sprawił, że widzowie wyczekiwali wspólnego powrotu pary na ekrany i doczekali się go już rok po ich debiucie. Obraz jest pierwszym Hollywoodzkim podejściem do ekranizacji twórczości Lwa Tołstoja. Wyreżyserował go Brytyjczyk Edmund Goulding, jednak powszechnie wiadomo, że nad wyraz dużo do powiedzenia miał odtwórca głównej roli męskiej – John Gilbert.


Akcja filmu rozgrywa się w Rosji w drugiej połowie XIX wieku. Z powodu potężnej zamieci śnieżnej, podróżująca do St. Petersburga Anna Karenina zmuszona jest spędzić noc w przydrożnej gospodzie. Zostaje w niej przez przypadek wzięta za żonę hrabiego Wrońskiego i umieszczona razem z nim w jednym pokoju. Dwójka obcych sobie ludzi zakochuje się w sobie od pierwszego wejrzenia. Hrabia nie wie jednak, że kobieta ma męża i syna. Ta natomiast staje przed dylematem wyboru między nową miłością, a miłością do syna.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej