„Dziewczynka z Ostendy”, reż. Alfred E. Green, Jack Pickford —

„Dziewczynka z Ostendy”, reż. Alfred E. Green, Jack Pickford

„Dziewczynka z Ostendy”, reż. Alfred E. Green, Jack Pickford, 63 min, 1921, USA


Mary jest dziewczynką wychowywaną przez opiekunkę. Gdy wybucha wojna zostaje wysłana do Ameryki, by odnalazła matkę, która przed laty ją porzuciła. By lepiej poznać matkę zanim prawda wyjdzie na jaw, Mary zatrudnia się u niej w charakterze pokojówki. Główną rolę w filmie zagrała Mary Pickford - pierwsza amerykańska gwiazda filmowa, zaliczana do największych aktorek wszech czasów.


W zbiorach FINA zachowała się kopia filmu z planszami w języku polskim. Jest to ciekawy, jeden w wcześniejszych przykładów polskich tłumaczeń filmów fabularnych, w którym m.in. zmieniono imię głównej bohaterki (z Jeanne na Mary).

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej