„Dwaj ludzie z miasta”, reż. José Giovanni — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

„Dwaj ludzie z miasta”, reż. José Giovanni

„Dwaj ludzie z miasta”, reż. José Giovanni, 97 min, 1973, Francja, Włochy

Bohaterem filmu jest przestępca, który po latach więzienia wychodzi na wolność z wewnętrznym postanowieniem, że nigdy nie wróci do świata, w którym tak wiele wycierpiał. W podtrzymaniu tej decyzji pomaga mu były policjant, który rozumie problemy bohatera i niejednokrotnie uchronił swoich podopiecznych przed powrotem na złą drogę. Jednak zerwanie z przeszłością nie jest proste.


Znakomity, świetnie zagrany film gangsterski umiejętnie wiąże wartką akcję z problematyką społeczną. Krytycy nie tylko chwalili gatunkowe walory „Dwóch ludzi z miasta”, ale też wskazywali na podobieństwo do „Nędzników” Victora Hugo.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej