Z oczywistych względów pod koniec II wojny światowej to w zachodniej części dzisiejszej Polski najdłużej toczyły się działania wojenne, a granica między wojną i pokojem nie była tak wyraźna, jak mogłoby się wydawać. Filmy prezentowane w tym zestawie portretują te ziemie właśnie w momencie chaosu i zawieszenia, gdy wojna wciąż jeszcze się nie zakończyła, granice nie zostały ukształtowane, a pojawianie się polskich żołnierzy lub przedstawicieli administracji towarzyszy walkom z niedobitkami niemieckiej armii lub zbrojnymi bandami. Nierzadko nawiązując do konwencji kina wojennego lub sensacyjnego, podkreślają one dramaturgię historii i portretują wysiłek oraz niebezpieczeństwo, w których wykuwały się obecne granice Polski.
Program
Między pokazami odbędzie się spotkanie z dr Karoliną Ćwiek-Rogalską, z którą rozmowę poprowadzi kurator cyklu Miłosz Stelmach.
„Godziny nadziei”, reż. J. Rybkowski, 87 min, 1955, Polska
Małe miasteczko na Ziemiach Zachodnich, w którym pod koniec wojny przebywają także powracający do domów cudzoziemcy, zostaje zaatakowane przez próbujący się przedostać do Rzeszy niemiecki oddział pancerny. Komendant miejscowego garnizonu i szpitala polowego zarządza ewakuację ludności. Przybycie Rosjan przerywa brutalną akcję nazistów.
„Droga na zachód”, reż. B. Poręba, 79 min, 1961, Polska
Walczak, emerytowany maszynista i jego nowy pomocnik Roman podejmują się przewiezienia transportu wojskowego na front zachodni. Mimo zagrożenia ze strony żołnierzy niemieckich Walczakowi udaje się doprowadzić pociąg do celu.
Wstęp
Wstęp bezpłatny. Wejściówki na seanse będą do odbioru w kasie kina w dniu seansu.