Filmy Krzysztofa Zanussiego na Ninatece — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

Filmy Krzysztofa Zanussiego na Ninatece

Od 23 stycznia do 6 lutego w serwisie Ninateka.pl przypominamy trzy filmy Krzysztofa Zanussiego z przełomu lat 60. i 70. Prezentacja jest częścią cyklu „Kino polskie od nowa”

18 stycznia w siedzibie FINA przy Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie odbył się pokaz filmu „Iluminacja” Krzysztofa Zanussiego. Z tej okazji serwis Ninateka.pl przypomina trzy inne dzieła reżysera, które w filmografii reżysera poprzedzają „Iluminację”. Są to:


„Twarzą w twarz”, reż. Krzysztof Zanussi, 26 min, 1967, Polska

Historia z życia pewnego urzędnika (w tej roli Piotr Pawłowski), stającego przed dylematem moralnym: jak powinien zachować się w obliczu niebezpieczeństwa grożącego drugiej osobie? Czy ratować ją, czy też lepiej nic nie widzieć, aby uniknąć ewentualnych problemów?


„Góry o zmierzchu”, reż. Krzysztof Zanussi, 29 min, 1970, Polska

Opowieść o starym profesorze (w tej roli Jerzy Kreczmar), niegdyś znakomitym taterniku, który co roku przybywa w góry. Wyjazdy wiążą się z rocznicami śmierci przyjaciela, który zginął tragicznie, ratując jego życie.


Hipoteza”, reż. Krzysztof Zanussi, 27 min, 1972, Polska

Początek XX stulecia. Młody profesor nauk przyrodniczych (w tej roli Jerzy Zelnik) pragnie dokonać ważnego odkrycia, które umożliwiłoby budowę rakiety kosmicznej. Podczas przechadzki nad rzeką zauważa tonącą kobietę. Zamierza skoczyć na ratunek, ale ogarnia go strach.


Na seans widzów Ninateki zaprasza sam reżyser.


Filmy będą dostępne do 6 lutego.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej