„Głosy wewnętrzne”, reż. Krzysztof Zanussi — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

„Głosy wewnętrzne”, reż. Krzysztof Zanussi

„Głosy wewnętrzne”, reż. Krzysztof Zanussi, 67 min, 2008, Polska


Trzeci i jak dotychczas ostatni spektakl telewizyjny zrealizowany w Polsce przez Krzysztofa Zanussiego. „Głosy wewnętrzne” składają się z dwóch odrębnych części, przedstawiających powikłane relacje ojca i córki. Pierwsza, „Senne marzenie”, opowiada o głęboko wierzącym mężczyźnie, który uważa, że dostał znak od Boga, wskazujący mu, jak zdobyć fortunę. Drugi epizod, „Późne powołanie”, ukazuje historię biznesmena, próbującego odwieść córkę od decyzji o wstąpieniu do klasztoru.


„Zarysowany konflikt religijny między bohaterami pozwala scenarzyście i reżyserowi zadać fundamentalne pytania o sens i «prawdziwość» wiary. (…) Mimo rangi stawianych pytań i powagi tematu Krzysztof Zanussi utrzymuje spektakl w lekkim tonie. W zastosowanej konwencji opowiadania wyraźnie brzmi nuta ironii, a nawet humoru” – pisał o spektaklu o. Michał Legan (Cierpienie i nadzieja w Obcym ciele: dychotomiczny świat Krzysztofa Zanussiego).

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej