„Gorączka”, reż. Agnieszka Holland — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

„Gorączka”, reż. Agnieszka Holland

kadr z filmu „Gorączka”, źródło: Fototeka FINA
kadr z filmu „Gorączka”, źródło: Fototeka FINA

„Gorączka”, reż. Agnieszka Holland, 116 min, 1980, Polska


Adaptacja powieści Andrzeja Struga „Dzieje jednego pocisku”, napisanej świeżo po klęsce rewolucji 1905 roku, w którą – jako aktywista PPS – Strug był mocno zaangażowany. Na zamówienie PPS zostaje sporządzona bomba, przeznaczona do wykorzystania w zamachu. Film opowiada dzieje pocisku, przechodzącego z rąk do rąk kolejnych potencjalnych zamachowców.


Film przedstawia historię ruchów rewolucyjnych przełomu XIX i XX wieku, opisując fanatyzm polskich rewolucjonistów, dla których życie jednostki nie miało żadnej wartości, poświęcających wszystko w imię walki z carskim reżimem. „Film, wobec którego nie można pozostać obojętnym” – tak podsumował dzieło Agnieszki Holland jeden z krytyków. Film otrzymał Złote Lwy Gdańskie w 1981 r., a Barbara Grabowska za rolę Kamy otrzymała w tym samym roku Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej