„Gremliny rozrabiają”, reż. Joe Dante | Z archiwum popkultury — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

„Gremliny rozrabiają”, reż. Joe Dante | Z archiwum popkultury

kadr z filmu Gremliny
kadr z filmu Gremliny

„Gremliny rozrabiają”, reż. Joe Dante, 106 min, 1984, USA


W ramach cyklu „Z archiwum popkultury” pokażemy amerykański horror komediowy z 1984 roku dziejący się w świątecznej, bożonarodzeniowej otoczce. Postać sympatycznego włochatego stworka Gizmo, który przemienia się w groźną bestię, bawi i straszy kolejne pokolenia nastoletnich widzów.

Film od 12 lat.


O cyklu „Z archiwum popkultury”


Kochamy mistrzów europejskich i kino klasyczne, ale czym byłoby kino bez popkultury?


Choć na co dzień jesteśmy kinem bez popcornu i pozostajemy wierni bardziej wymagającemu repertuarowi, czasem lubimy rozsmakować się w innych rejonach kina. Tym razem wyjątek robimy dla filmów popkulturowych. W najnowszym cyklu „Z archiwum popkultury” co miesiąc będziemy prezentować wybrane filmowe klasyki – filmy w wielu wypadkach kultowe, będące przedmiotem nieskończonych intertekstualnych odniesień i znajdujące się na listach wielu kinomanów. Skoncentrujemy się zwłaszcza na przebojach z lat 70. i 80. Postaramy się zaspokoić widzów wybrednych i spragnionych mocnych wrażeń. Bo wierzymy, że dobre kino to mieszanka sztuki i dobrej rozrywki, a granice między kinem artystycznym i popularnym są bardzo płynne. W najnowszym cyklu przyjrzymy się przełomowym produkcjom, które tworzyły amerykańską popkulturę w kinie, kreowały trendy, zmieniały kierunki konkretnych gatunków filmowych, a nawet wpływały powstawanie nowych. Stworzymy widzom niepowtarzalną okazję zobaczenia na dużym ekranie dzieł takich jak Szczęki, Blues Brothers, Terminator, czy Candyman – w dodatku ze starych, archiwalnych kopii 35 mm. Odciśnięty na taśmach filmowych znak czasu stworzy unikatową atmosferę nostalgicznej podróży w przeszłość, w którą wspólnie się udamy.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej