„Upadek”, reż. Oliver Hirschbiegel

„Upadek”, reż. Oliver Hirschbiegel


„Upadek”, reż. Oliver Hirschbiegel, 2004, 150 min, Niemcy, Austria, Włochy


Kwiecień 1945. Berlin okrążony przez armię sowiecką jest już morzem ruin, w których zaciekle bronią się resztki doborowych oddziałów niemieckich. Adolf Hitler kryje się w bunkrze pod kancelarią Rzeszy i stamtąd wydaje ostatnie rozkazy.


Na podstawie wspomnień sekretarki Hitlera Traudl Junge powstał scenariusz Bernda Eichingera, legendarnego producenta niemieckiego kina, scenariusz w którym podjęto próbę nowego spojrzenia na historyczne i polityczne tabu – klęskę zbrodniarza, będącą jednocześnie klęską niemieckiego narodu. Jak pokazać Hitlera w momencie, gdy staje się bezbronną, żałosną ofiarą własnej polityki? „Upadek” Olivera Hirschbiegela to próba zasługująca na uwagę.


Prelekcja przed filmem: dr Mateusz Werner

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej