„Młodość Lincolna”, reż. John Ford

„Młodość Lincolna”, reż. John Ford

„Młodość Lincolna”, reż. John Ford, 100 min, 1939, USA


Klasyczne dzieło Johna Forda. Film opowiada o wczesnych latach życia przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Abrahama Lincolna. Akcja zaczyna się w 1832 roku, kiedy to młody Lincoln zaczyna interesować się prawem. Po kilku latach mężczyzna wyrusza do Springfield, by podjąć praktykę adwokacką. Pierwszą ważną sprawą bohatera ma być obrona dwóch oskarżonych o zabójstwo mężczyzn, którzy omal nie zostali zlinczowani.


Choć krytycy zwracali uwagę na to, że postać Lincolna została przez Forda wyidealizowana, to jednak podkreślali walory artystyczne filmu. Jak pisał Łukasz A. Plesnar, „Lincolna zagrał Henry Fonda i była to jedna z jego najlepszych kreacji. Interesująca była wizualna koncepcja filmu, wzorowana nieco na ikonografii niemieckiego ekspresjonizmu. Reżyser jednak doskonale zespolił ją z własnym stylem narracji: o zmiennej szybkości, czasem odrobinę kontemplacyjnej, a czasem opartej na suspensie. W rezultacie powstało dzieło wybitne”. (w: „Kino klasyczne”, pod red. T. Lubelskiego, I. Sowińskiej, R. Syski, Kraków 2011)

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej