„Zbrodniarz i panna”, reż. Janusz Nasfeter

„Zbrodniarz i panna”, reż. Janusz Nasfeter


Prelekcję przed filmem wygłosi Andrzej Bukowiecki.


„Zbrodniarz i panna”, reż. Janusz Nasfeter, 84 min, 1963, Polska


Sensacyjny dramat psychologiczny osnuty wokół śledztwa w sprawie morderstwa na tle rabunkowym. Małgorzata jest naocznym świadkiem napadu, w którym ginie kierowca i strażnik. Jako jedyna widziała twarz mordercy i może pomóc w jego identyfikacji. Dziewczyna wraz z kapitanem Ziętkiem wyjeżdża do nadmorskiej miejscowości, aby odnaleźć sprawcę. Jednak temu udaje się rozszyfrować plan policji i zorganizować zasadzkę.


Wartka akcja, umiejętnie stopniowane napięcie oraz realizm psychologiczny postaci sprawiły, że film Nasfetera jest jednym z najlepszych polskich filmów sensacyjnych lat sześćdziesiątych.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej