„Kasia Ballou”, reż. Elliot Silverstein — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

„Kasia Ballou”, reż. Elliot Silverstein

„Kasia Ballou”, reż. Elliot Silverstein, 97 min, 1965, USA


Debiutancki obraz Elliota Silversteina jest parodią westernu opartą na popularnej amerykańskiej legendzie o dziewczynie, która na początku lat 90. ubiegłego stulecia zorganizowała w Wyoming bandę opryszków, by z ich pomocą zemścić się na zabójcach swego ojca.


Film jest połączeniem musicalu, operetki i tradycyjnego westernu, a jego walorami poza znakomitym aktorstwem jest warstwa dźwiękowa - starannie dobrana muzyka, ballady w wykonaniu Nat 'King' Cole'a i Stubby Caye'a, uzupełniające i komentujące akcję, oraz ciekawa choreografia i zabawne gagi. Lee Marvin otrzymał za swoją kreację nagrodę na MFF w Berlinie '65 oraz Oscara.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej