Marcel Łoziński na Ninatece

Marcel Łoziński na Ninatece | Dziś są twoje urodziny | Maj 2024

Marcel Łoziński to jeden z najbardziej cenionych twórców polskiej sztuki dokumentalnej. Zrealizował ponad 40 filmów. W ramach naszego miesięcznego cyklu będzie można przyjrzeć się twórczości Marcela Łozińskiego od wczesnych jego dzieł, takich jak „Absolutorium” czy „Wizyta”, przez dobrze rozpoznawalne „Wszystko może się przytrafić” – dla wielu widzów najlepszy polski dokument w historii oraz nominowane do Oscara, wielokrotnie nagradzane „89 mm od Europy”.


Nawet jeśli Marcel Łoziński wybiera sobie mały obszar, o którym chce opowiedzieć, i tak przeradza się to w historię o czymś większym, o relacjach społecznych oraz mechanizmach rządzących w danym systemie. Skrupulatna dokumentacja, która pozwala zobaczyć, jak wygląda otaczający nas świat, zawsze doprowadza reżysera do znalezienia formy do wybranych tematów. Wyspecjalizował się w uruchamianiu rzeczywistości, stosując przy realizacji swoich dokumentów prowokacje czy psychodramy, co można sprawdzić m.in. w „Jak żyć” (1977) lub też „Wszystko może się przytrafić” (1995).


Marcel Łoziński to z pewnością „niestrudzony tropiciel struktur społecznych”, który fachu uczył się od najlepszych. Półroczny staż z uznanym operatorem – Stanisławem Niedbalskim ukształtował jego artystyczne wybory. Twórca zdjęć do wielu dokumentów z „czarnej serii” (i nie tylko!) pomógł zrealizować młodemu reżyserowi – „Happy End” (1973). Większość filmów Łozińskiego nie powstałyby bez współpracy z montażystką – Katarzyną Maciejko oraz operatorem – Jackiem Petryckim.


Program

Filmy są dostępne za darmo i bez reklam na portalu VOD Ninateka.pl od 1 do 31 maja.


„89 mm od Europy”, reż. Marcel Łoziński, 12 min, 1993, Polska


„Wszystko może się przytrafić”, reż. Marcel Łoziński, 40 min, 1995, Polska


„Koło Fortuny”, reż. Marcel Łoziński, 19 min, 1972, Polska


„Wizyta”, reż. Marcel Łoziński, 16 min, 1974, Polska


„Absolutorium”, reż. Marcel Łoziński, 20 min, 1971, Polska


„Żeby nie było”, reż. Marcel Łoziński, 47 min, 1998, PolskaŁoziński o sobie, inni o Łozińskim:


„89 mm od Oscara”, reż. Krzysztof Luft, 30 min, 1995, Polska


Marcel Łoziński | Portrety X Muzy


Marcel Łoziński | Sezon na Dwójkę


Marcelo Łoziński | Wtedy – Teraz | Polska Szkoła Dokumentu


O cyklu:


Cykl „Dziś są twoje urodziny” pozwala przypomnieć i uhonorować artystów, pełniących różne role przy produkcji filmu. W programie znajdują się produkcje związane z postaciami różnorodnych twórców filmowych, m.in reżyserów, aktorów, scenografów czy kompozytorów.

Partnerem cyklu jest Legalna Kultura.


Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej