„Ojciec chrzestny”, reż. Francis Ford Coppola

„Ojciec chrzestny”, reż. Francis Ford Coppola

„Ojciec chrzestny”, reż. Francis Ford Coppola, 172 min, 1971, USA


Film jest opowieścią o dziejach rodziny Corleone, jednym z najpotężniejszych rodów mafijnych działających w Ameryce. Ukazuje amerykańskie społeczeństwo lat 1945-1955, rosnące wpływy mafii rozciągające się od Waszyngtonu po Hollywood. Reżyser rysuje z jednej strony szokująco brutalny, z drugiej ciepły i sentymentalny obraz stosunków panujących w rodzinie mafijnej, rządzącej się szczególnymi prawami.


Film oparty jest na słynnej powieści Mario Puzo, amerykańskiego pisarza pochodzenia włoskiego. Powstało wielkie epickie dzieło, zapisane na zawsze w annałach historii kina, między innymi dzięki doskonałej obsadzie aktorskiej - zwłaszcza niezwykłej kreacji Marlona Brando w roli tytułowego ojca chrzestnego. Dodatkowymi atutami tej mistrzowsko sfilmowanej gangsterskiej sagi są doskonałe zdjęcia i muzyka.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej