„Pokłosie wojny”, reż. Fred Zinnemann

„Pokłosie wojny”, reż. Fred Zinnemann

„Pokłosie wojny”, reż. Fred Zinnemann, 85 min, 1950, USA


Film, który jest debiutem fabularnym Marlona Brando, to przejmująca opowieść o losach młodego żołnierza, który na skutek ran odniesionych w czasie II wojny światowej, sparaliżowany od pasa w dół, trafia na oddział szpitalny dla weteranów w swoim rodzinnym mieście. Załamany swoim kalectwem Bud, całkowicie zamyka się w sobie, odrzucając wszelką chęć pomocy i gesty przyjaźni. Próbuje też odrzucić miłość swojej narzeczonej, ale ta nie zamierza zrezygnować z walki o przywrócenie chłopakowi sensu życia.


Film kręcony był w autentycznym szpitalu dla weteranów, a jego konsultantami byli okaleczeni żołnierze, niektórzy z nich również wystąpili na ekranie. Autentycznymi postaciami są też niektórzy lekarze i pielęgniarki opiekujący się chorymi. Marlon Brando, przygotowując się do roli, spędził miesiąc w szpitalu, wśród sparaliżowanych chorych. Jego występ został przyjęty przez krytyków z najwyższym uznaniem.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej