Milenia Fiedler na Ninatece | Dziś są twoje urodziny | Grudzień 2023 — Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

Milenia Fiedler na Ninatece | Dziś są twoje urodziny | Grudzień 2023

W grudniu świętujemy urodziny Milenii Fiedler, montażystki, akademiczki, Członkini Polskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej oraz Polskiego Stowarzyszenia Montażystów. Obchodzi ona w tym roku 57. urodziny


Urodziła się 20 grudnia 1966 roku w Łodzi. Studiowała na Wydziale Montażu Filmowego praskiej FAMU, jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych szkół filmowych w Europie, do której absolwentów należą takie osobistości, jak m.in. Miloš Forman, Jiří Menzel, Emir Kusturica czy Agnieszka Holland.


Karierę zaczynała w latach 90., co zbiegło się w czasie z popularyzacją montażu cyfrowego; obecnie jest ona jedną z najważniejszych specjalistek w tej technice w Polsce. Współpracowała z najwybitniejszymi postaciami polskiej kinematografii: Andrzejem Wajdą („Katyń”, „Tatarak”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”), Ryszardem Bugajskim („Zaćma”), Januszem Majewskim („Mała matura 1947”, „Po sezonie”, „Czarny mercedes”), Wojciechem Marczewskim („Czas zdrady”, „Weiser” – oba filmy wyróżnione Złotymi Lwami za montaż na FPFF w Gdyni), Krzysztofem Zanussim („Obce ciało”, „Eter”, „Liczba doskonała”), Filipem Bajonem („Panie Dulskie”, „Kamerdyner”) czy Januszem Zaorskim („Haker”, „Syberiada polska”). Łącznie, na jej filmografię składa się ok. 250 tytułów, w tym filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe, seriale oraz spektakle Teatru Telewizji.


Od 1999 roku związana jest z łódzką PWSFTViT jako wykładowczyni w Katedrze Montażu, w 2016 roku została kierowniczką tejże, a w 2020 roku objęła, jako pierwsza kobieta na tym stanowisku, funkcję Rektora uczelni.


Z okazji urodzin Milenii Fiedler na Ninatece pokażemy 4 tytuły, które współtworzyła jako montażystka:


Filmy dostępne są od 1 grudnia do 31 grudnia 2023 roku.


O cyklu:Cykl Dziś są twoje urodziny pozwala przypomnieć i uhonorować artystów, pełniących różne role przy produkcji filmu. W programie znajdują się produkcje związane z postaciami różnorodnych twórców filmowych, m.in reżyserów, aktorów, scenografów czy kompozytorów.


Partnerem cyklu jest Legalna Kultura.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej