„Między deszczami”, reż. Moses Thuranira Thiane, Andrew H. Brown

„Między deszczami”, reż. Moses Thuranira Thiane, Andrew H. Brown


„Między deszczami”, reż. Moses Thuranira Thiane, Andrew H. Brown, 82 min, 2023, Kenia, USA


Koczowniczo-pasterskie plemię Turkana-Ngaremara od wieków żyje w symbiozie z naturą w północnej Kenii. Zmiany klimatyczne powodują jednak, że ich życiodajna do tej pory ziemia wysycha, a sawanna zamienia się w pustynię. Z roku na rok kurczą się zasoby roślin i zwierząt, co skutkuje koniecznością walki między zdesperowanymi plemionami o przetrwanie. Zaczynają konkurować o dostęp do wody i pastwisk.


Twórcy przez 4 lata podążają za młodym przedstawicielem społeczności Turkana-Ngaremara – Kolem. Z pasterza zmienia się w plemiennego wojownika. Obserwujemy wewnętrzny konflikt, jaki się w nim rodzi, gdy kwestionuje nie tylko wybraną dla niego nową rolę, ale także kulturę, która ukształtowała jego życie. Widzimy przepaść pomiędzy wielowiekową tradycją a nowoczesną wrażliwością i człowieka, który jest w niej uwięziony.


Film, dokumentujący rekordowo niskie roczne opady w Kenii, to przykład zachwycającego pod względem wizualnym kina obserwacyjnego. Pokazuje, co znaczy żyć i dorastać w przesiąkniętej wieloletnią tradycją wspólnocie, na którą bezpośredni wpływ mają zmiany klimatyczne. Utrwala nie tylko ogrom i potęgę kenijskiego krajobrazu, ale również jego nieuchronny rozpad.


Opis festiwalowy


Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej