„Nasza ziemia, nasza wolność”, reż. Meena Nanji, Zippy Kimundu

„Nasza ziemia, nasza wolność”, reż. Meena Nanji, Zippy Kimundu


„Nasza ziemia, nasza wolność”, reż. Meena Nanji, Zippy Kimundu, 99 min, 2023, Kenia, USA, Portugalia, Niemcy


Film pokazuje nieznane okoliczności i konsekwencje odzyskania niepodległości przez Kenijczyków. Brytyjczycy przekazali władzę nie tym, którzy w imieniu milionów walczyli z kolonizatorami, ale tym, którzy posłusznie im służyli. Wanjugu Kimathi jest córką legendarnego przywódcy ruchu Mau Mau – Dedana Kimathi.


Ruch walczył z brytyjskim kolonializmem w Kenii w latach 1952–1960, próbując zatrzymać konfiskowanie ziemi należącej do tubylców. W 1957 roku władze kolonialne powiesiły Dedana, porzucając jego ciało w nieznanym miejscu. W obozach koncentracyjnych założonych dla zwolenników Mau Mau umieszczono ponad milion tubylców z różnych plemion.


Dziś córka Dedana próbuje razem z weteranami ruchu odzyskać ziemię i przywrócić pamięć o przeszłości. Dzieląc czas między pracą jako recepcjonistka na lotnisku i działalnością społeczną, zyskuje olbrzymie poparcie społeczne i zaczyna zagrażać wpływowym politykom oraz biznesowi, który wyrósł na kradzieży ziemi setek tysięcy rolników.


Opis festiwalowy

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej