„Sen Sultany”, reż. Isabel Herguera

„Sen Sultany”, reż. Isabel Herguera


„Sen Sultany”, reż. Isabel Herguera, 87 min, 2023, Niemcy, Hiszpania, Indie


Animowana, surrealistyczna dokumentalna opowieść o Inés z Hiszpanii, która podczas pobytu w Indiach natrafiła na feministyczne opowiadania science-fiction z 1905 roku zatytułowane „Sen Sultany”. Bengalska myślicielka i pisarka Rokeyi Hossain opisuje w nim utopię zwaną Ladyland, w której mężczyźni muszą pozostać w domu, a kobiety mogą swobodnie się poruszać i rozwijać. Kobiety mają prawo do samostanowienia, żyją w pokoju, zarządzają i mają otwarty dostęp do edukacji. A mężczyźni? W Ladyland są zamknięci. Książka stanowi w filmie punkt wyjścia do ukazania magiczno-realistycznej wizji roli kobiet w przeszłości i teraźniejszości, dynamiki między obiema płciami oraz znaczenia marzeń i snów. Inés kończy swoją podróż, odwiedzając współczesnych myślicieli, w tym Mary Beard i Paula B. Preciado, ojca w Rzymie i spotyka się z opuszczonymi i zaniedbanymi wdowami z Wryndawany.


Każda część filmu przedstawiona jest w niepowtarzalnym pod względem wizualnym stylu. Pojawia się tu technika atramentu i akwareli, cieniowania, a także tradycyjne wzory Mehndi. Senne animowane obrazy, połączone z nastrojowymi ujęciami malowanymi henną i akwarelami, zmieniają ten film w magiczną opowieść o roli i znaczeniu kobiet.


Opis festiwalowy

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej