„Zieloni giganci”, reż. Laurence Billiet, Rachael Antony

„Zieloni giganci”, reż. Laurence Billiet, Rachael Antony

„Zieloni giganci”, reż. Laurence Billiet, Rachael Antony, 113 min, 2023, Australia


Film ukazuje wspólny los drzew i ludzi na przykładzie australijskiego aktywisty, ekologa i polityka Boba Browna, który walczył o ocalenie najstarszego na świecie australijskiego lasu pierwotnego.


Brown działał w latach 70. i 80. XX wieku. Był pierwszym otwarcie przyznającym się do swojej homoseksualności senatorem w Australii, a przede wszystkim działaczem, który włączył kwestię ochrony przyrody do centralnego nurtu tamtejszej polityki. Zmobilizował miliony ludzi do aktywizmu ekologicznego i wpłynął na kulturę społeczną i polityczną. Od sadzonki drzewa do starego lasu – film łączy życie i aktywizm Browna z cyklem funkcjonowania lasu, o którego los i przyszłość walczył.


Ukryte życie gigantycznych drzew na Tasmanii pokazywane jest tu za pomocą kamer przymocowanych do ich korony, immersyjnych animacji i wypowiedzi takich autorytetów, jak Dawid Suzuki czy Merlin Sheldrake. Brown założył pierwszą na świecie Partię Zielonych, której sam był członkiem. Opowiadał się za poszanowaniem praw mniejszości, pociągnięciem polityków do odpowiedzialności społecznej i finansowej, kontrolą sprzedaży broni oraz bronił praw Aborygenów. W odpowiedzi na te działania stał się obiektem ataków i pogróżek – czas pokazał jednak, że jego pomysły wyprzedzały epokę, w której żył.


Opis festiwalowy

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej