„Błysk nadziei”, reż. Karel Kachyňa

„Błysk nadziei”, reż. Karel Kachyňa


„Błysk nadziei”, reż. Karel Kachyňa, 92 min, 1963, Czechosłowacja


Film Karela Kachyňy zrealizowany we współpracy ze scenarzystą Janem Procházką.


„Błysk nadziei” opowiada o ludziach ze społecznych peryferii – alkoholiku Lucinie i prostytutce Magdalenie. Doświadczeni przez życie bohaterowie spotykają się przypadkiem i nieoczekiwanie zbliżają się do siebie.


Jak pisał recenzent po premierze filmu, „w tej parze wykolejeńców, w ich powikłanych losach, można natrafić na rudymenty szlachetności i wrażliwości. Wygrana tym cenniejsza, że osiągnięta nie bez ryzyka popadnięcia w melodramat z pozytywnym morałem na zakończenie. Ale film unika tego niebezpieczeństwa, ma nieszablonowe postacie i ciekawe społeczne zaplecze” (J. Giżycki, Stawka na przegranych, „Film” 1964, nr 36).

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej