Nowe otwarcie – autorski przegląd Tomasza Kolankiewicza

„Nowe otwarcie” – autorski przegląd Tomasza Kolankiewicza

fotos z filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie”, reż. Wojciech Jerzy Has, autor: Zbigniew Hartwig, źródło: Fototeka FINA
fotos z filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie”, reż. Wojciech Jerzy Has, autor: Zbigniew Hartwig, źródło: Fototeka FINA
Od 12 do 14 lipca zaprezentujemy w Kinie Iluzjon autorski przegląd Tomasza Kolankiewicza, nowego dyrektora FINA


20 czerwca Tomasz Kolankiewicz został mianowany na nowego dyrektora FINA. Przeglądem „Nowe otwarcie” wita się jako zarządzający instytucją z jej widownią.


Chciałbym się przedstawić publiczności, a najlepiej mówią o mnie filmy i muzyka, które wybrałem na ten weekend


– mówi Tomasz Kolankiewicz.


Różnorodność form i gatunków


Program przeglądu został dobrany tak, żeby zaprezentować różnorodność form i gatunków obejmując fabułę, dokument, animację i film eksperymentalny. Drugim ważnym kryterium jest wybór filmów polskich i międzynarodowych – w każdej kategorii pokazane zostaną zarówno filmy rodzime, jak i zagraniczne.


„Nowe otwarcie” zaprezentuje zarówno klasykę, jak i kino poza ramami gatunków i formy. Subiektywny wybór to osobista historia kina od „Europy” Franciszki i Stefana Themersonów z 1932 roku po „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego. Ważna część programu przeglądu to filmy, które nie służą rozrywce, ale pełnią istotną rolę kulturotwórczą i społeczną. Szczególnie ważnym przykładem jest film "Miejsce urodzenia" w reżyserii Pawła Łozińskiego, który pokazuje, że kino może służyć egzorcyzmowaniu wypartej zbiorowej traumy.


Przegląd otworzy 12 lipca najbardziej kontrowersyjny polski eksperyment 20-lecia międzywojennego „Europa” Themersonów prezentowany z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Lenarczyka. Drugi film otwarcia to krótkometrażowy eksperyment Chrisa Markera „La jetée”, film złożony z nieruchomych fotografii z narracją z offu. W programie „Nowego otwarcia” nie mogło zabraknąć ulubionego filmu Tomasz Kolankiewicza „Rękopisu znalezionego w Saragossie” w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa.


Pokazom filmów towarzyszyć będą spotkania reżyserami i krytykami filmowymi m.in. z Pawłem Łozińskim, Adrianą Prodeus, Miłoszem Stelmachem, Kubą Mikurdą, Dianą Dąbrowską, Beatą Walentowską i Magdaleną Chowańską.


Nie tylko kino


„Nowe otwarcie” to nie tylko kino, które jest mi szczególnie bliskie, to także nieoczywiste koncerty ciekawych osobowości świata kultury


– dodaje Tomasz Kolankiewicz.


Wieczorem 12 lipca zagra DJ Lenar (Marcin Lenarczyk), turntablista, kompozytor, muzyk związany z warszawską sceną niezależną i jazzową, którego współczesna muzyka wypływa z tradycyjnych źródeł. DJ Lenar sięga po inspiracje m.in. pieśniami ludowymi, archiwami Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, muzyką Lutosławskiego. Lenarczyk jest też jednym z czołowych sound designerów polskiego kina, nagradzany za dźwięk na FPFF w Gdyni, autor muzyki do filmów fabularnych i dokumentalnych. Bardzo często w swojej twórczości korzystający z archiwów.


W sobotę za konsolami w Kinie Iluzjon stanie duet didżejski – Agnieszka Szydłowska, dziennikarka, dyrektorka radiowej Trójki, i Dorota Masłowska, pisarka, scenarzystka, poetka, dramaturżka i piosenkarka.


Wstęp

Bilety na wydarzenia w ramach przeglądu można nabyć w kasie Kina Iluzjon (ul. Ludwika Narbutta 50A, 02-541 Warszawa) oraz na stronie internetowej www.iluzjon.fn.org.pl. Ceny wejściówek są następujące:


● Koncerty - 30 zł

● Bilety na film - 25 zł

● Ulgowe bilety na film (dla seniorów, uczniów i studentów) - 10 zł


Wszystkie wydarzenia edukacyjne oraz impreza we foyer mają charakter inkluzywny, a wstęp jest darmowy.

Fundusze Europejskie Logotyp: Na granatowym tle częściowo widoczne trzy gwiazdki żółta, biała i czerwona obok napis European, funds digital of Poland. biało-czerwona flaga polska obok napis Rzeczpospolita Polska Logotyp z lewej strony napis Unia Europejska Logotyp. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. po prawej strony na granatowym tle 12 żółtych gwiazdek tworzących okrąg flaga Unii Europejskiej